Pradawny niedźwiedź znaleziony na Syberii! Szczątki mogą mieć 39,5 tys. Lat!

REKLAMA

Niecodzienne odkrycie miało miejsce na terenie Rosji. Znalezienie szczątek niedźwiedzia z epoki lodowcowej może mieć znaczenie historyczne.

Na szczątki zwierzęcia natknęli się przypadkowo pasterze reniferów z Wysp Lachowskich. Leżą one w archipelagu Wysp Nowej Syberii na dalekiej północy Rosji. To pierwszy przypadek znalezienia przedstawiciela tego gatunku, u którego zachowały się nienaruszone tkanki miękkie.

REKLAMA

Przypuszcza się, że zwierzę mogło żyć 39,5 tys. lat temu. To pierwszy w historii tak dobrze zachowany okaz. Najczęściej napotykano na kości niedźwiedzi jaskiniowych. W ostatnich latach dokonano zresztą wielu odkryć z uwagi na topnienie wiecznej zmarzliny.

– Dziś jest to pierwsze i jedyne znalezisko tego typu – cała tusza niedźwiedzia z tkankami miękkimi. Jest całkowicie zakonserwowana, ze wszystkimi narządami wewnętrznymi na miejscu, nawet nosem – mówi naukowiec Lena Grigorieva.

REKLAMA

Ursus spelaeusm, czyli niedźwiedź jaskiniowy należy do gatunku prehistorycznego. Jego obecność datuje się na okres środkowego i późnego plejstocenu. Około 15 tys. lat temu wymarł. Szczątki, które znaleziono mają od 22 do 39,5 tys. lat.

Podziel się: