Jak prać buty?
YouTube | Pratishtha Singh

Buty to jeden z najszybciej brudzących się elementów naszej garderoby. Niestety, jako jedyne mają one kontakt z podłożem, przez co szybko zbierają na sobie kurz, błoto i inne zanieczyszczenia. Niebawem nadejdzie jesień, a wtedy buty brudzą się jeszcze intensywniej.

Jak dbać o buty?

Wiele rodzajów butów możemy z powodzeniem prać w pralce. Jak podpowiada portal Onet, aby upewnić się, że nasze buty nadają się do prania w pralce najlepiej jest dokładnie zapoznać się z metką producenta. W pralce na pewno nie możemy uprać butów zamszowych czy skórzanych, również tych, ze skóry ekologicznej. Warto także zwrócić uwagę na to, czy nasze buty nie są już zniszczone. Jeśli mają pękniętą podeszwę czy też cholewkę, to lepiej wyczyścić je w inny sposób.

W pralce spokojnie możemy uprać jednak buty sportowe i tekstylne na płaskiej podeszwie. Warto jednak pamiętać, że buty nie są przystosowane do częstego prania, tak jak odzież. Zatem z takiego rozwiązania warto korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Wybieramy delikatny program

Na samym początku czyścimy buty z mocnych zabrudzeń takich jak kamyki, piasek czy błoto. Można do tego wykorzystać miękką szmatkę nasączoną wodą. Następnie z butów wyjmujemy sznurówki. Co więcej, butów nie należy wkładać do pralki luzem, a lepiej jest umieścić je w specjalnym woreczku do prania.

Buty pierzemy korzystając z krótkiego programu o niskiej temperaturze. Warto także zrezygnować z wirowania i ograniczyć ilość płynu do prania. Do detergentu możemy dodać 1 łyżkę sody oczyszczonej lub około 100 ml octu. Dzięki temu usuniemy z obuwia przykry zapach. Po zakończeniu prania umieszczamy buty na papierowych ręcznikach i pozostawiamy do wyschnięcia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę