adidasy w bębnie pralki
fot. screen Youtube / Ich weiß

Jak prać obuwie w pralce? Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod czyszczenia. Dzięki temu każde buty przetrwają kontakt ze sporą ilością wody i będą wyglądały jak nowe!

Warto wiedzieć, że nie każdy rodzaj obuwia można prać w pralce. Tak na dobrą sprawę do bębna można wrzucić tylko dokładnie określone buty, których woda, środki czystości i funkcja wirowania, nie zniszczą. W pralce nie wolno prać butów:
-z dekoracjami w formie koralików, ćwieków, naszywek czy cekinów,
-z membraną,
-z licowanej skóry,
-zamszowych,
-szpilek i innych butów na obcasie,
-klejonych samodzielnie lub przez szewca,
-trekkingowych.

Buty, które bezpiecznie można prać w pralce

W bębnie pralki bez obaw możesz umieścić buty sportowe (nie ze skóry), tenisówki, trampki zrobione z płótna czy japonki. Co ważne, automatycznemu czyszczeniu należy poddać obuwie szyte, a nie klejone. Dlaczego? Ponieważ klej może zwyczajnie nie znieść wysokiej temperatury. A przecież nikt nie chciałby uszkodzić swoich butów. Warto w przypadku jakichkolwiek rozterek zapoznać się ze wskazówkami producenta odnośnie pielęgnacji danych modeli.

Jak prać obuwie w pralce?

Na początku wyciągnij z butów sznurowadła i wkładki (umyj je ręcznie), a potem włóż obuwie do bębna pralki. Ustaw minimalną temperaturę (30°C) i najmniejszą szybkość wirowania (do 400 obrotów na minutę). Oczywiście możesz użyć detergentu, np. proszku, płynu lub kapsułek do prania. Nigdy nie stosuj preparatów do zmiękczania tkanin.

Teraz pora na kluczową rzecz. Do adidasów czy trampek w bębnie dodaj ręcznik lub koc. To ochroni buty przed obijaniem się o ściany bębna, przez co nie dojdzie do uszkodzeń mechanicznych. Po zakończeniu prania wyciągnij obuwie i wysusz w temperaturze pokojowej. Pamiętaj, aby nie ustawiać ich na grzejniku czy piecu ani nie wystawiać na słońce. Jeśli już musisz wysuszyć buty na powietrzu, to znajdź zacienione miejsce.

Czytaj też: Kurtkę puchową możesz uprać w pralce. 1 trik, a będzie jak nowa


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę