REKLAMA

czyszczenie pralki
fot. screen Youtube / The Future Homes Network

Czy kiedykolwiek zdarzyło wam się po zakończeniu prania, wyjąć odzież z pralki poczuć przykrą woń stęchlizny? Ten duszący zapach w pralce może być problematyczny, bo każdy z nas chce zawsze pachnieć przyjemnie i wyglądać jak najlepiej, a nieodpowiednio wyprane ciuchy tego nam nie zapewnią.

REKLAMA

Dlaczego czasami odzież po wypraniu pachnie jeszcze gorzej niż przed praniem?

Przyczyną tego może być sama pralka. Kiedy ostatni raz czyściłeś wnętrze tego sprzętu?

O ile metalowe części pralki mogą być czyste, to z wewnętrznym, gumowym fragmentem może być gorzej. To właśnie ten obszar jest zbiorowiskiem wilgoci, która tworzy dogodne warunki do rozwoju pleśni. To właśnie ona odpowiada za okropny zapach waszych koszul czy spodni oraz źle wpływa na wasze zdrowie i nastrój.

REKLAMA

Jeżeli pleśń rozeszła się na ubrania (szczególnie nieopodal nosa czy ust), możecie być narażeni na katar, wysypkę na skórze, podrażnienie gardła, zaczerwienienie oczu, łzawienie czy problemy z zatokami. Na szczęście możecie wyczyścić ten fragment pralki i wyeliminować zagrożenia.

Weźcie ocet i ulubiony olejek (np. lawendowy), przelejcie kwas do pojemnika ze spryskiwaczem, a do drugiego pojemnika z dozownikiem przelejcie olejek. Wnętrze pralki skropcie olejkiem, natomiast gumowy element urządzenia, w którym rozwijają się zarodki pleśni, dokładnie spryskajcie octem. Pamiętajcie także o wewnętrznej stronie drzwiczek sprzętu. Włóżcie do gumowej uszczelki pralki ściereczkę z materiału zwilżoną octem i pozostawicie ją na co najmniej 10 minut. W międzyczasie możecie zabrać się za czyszczenie filtra albo szufladki na proszek do prania.

REKLAMA

Potem wyciągnijcie tkaninę i wytrzyjcie gumowy element pralki do sucha – do tego celu możecie użyć ręczników papierowych, dzięki temu nie rozniesiecie zabrudzeń na pozostałe fragmenty pralki. Wytrzyjcie też wnętrze pralki, aby mieć gwarancję, że olejek zapachowy nie został w jej wnętrzu. Następnym etapem jest wlanie octu do szufladki i ustawienie urządzenia na maksymalną temperaturę oraz dłuższy cykl. Wszystkie obrzydliwe zarodniki pleśni zostaną zlikwidowane, a pralka będzie świeża i czysta.

REKLAMA