Premier przekazał nowe informacje dotyczące szczepionki na Covid-19

premier

REKLAMA

Niestety znacznie wzrosła liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusa. Premier wydał nowe informacje o szczepionce, która ma się niedługo pojawić. – Polska podpisała umowę na jej zakup. Mamy złożone zamówienia na 45 milionów dawek – powiedział Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink przekazał informacje dotyczące szczepionki, która niedługo ma pojawić się w Polsce i ma być ona darmowa i dobrowolna.

REKLAMA

Są widoki, aby już od lutego rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi, ale czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Leków.

Szczepionka na COVID-19 – premier Morawiecki wyjaśnia

Premier podkreślił, że sam proces szczepień będzie prosty.

Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Proces szczepień będzie bardzo prosty: rejestracja, zgłoszenie się do punktu i po 21 dniach powtórzenie dawki. Szczepionka daje nam nadzieję na zakończenie walki z wirusem i powrót do normalności. Polska podpisała umowę na jej zakup.

Morawiecki kontynuował, dodając, że Polska zamówiła 45 milionów dawek szczepionek na koronawirusa.

Mamy złożone zamówienia na 45 milionów dawek na szczepionki przeciw COVID-19. Jesteśmy gotowi na podpisanie kolejnych umów.

Na konferencji prasowej premier poinformował też, że proces szczepienia ma odbywać się w czterech krokach:

1. rejestracja online

REKLAMA

2. zgłoszenie do punktu szczepień

3. szczepienie oraz obserwacja

4. powtórzenie procesu – już bez rejestracji

Morawiecki powiedział, że koszt zakupu szczepionek wynosi od 5 do 10 mld zł.

W pierwszej kolejności szczepienia będą dla wszystkich służb medycznych, następnie dla mieszkańców domów opieki społecznej i służb mundurowych. Następnie dla osób powyżej 65 roku życia.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski obecny na konferencji przekazał, że prawdopodobnie 29.12 pierwsza szczepionka przeciw COVID19 zostanie dopuszczona na rynek europejski.

REKLAMA

Minister Michał Dworczyk powiedział, że do końca tego tygodnia strategia szczepień będzie zakończona, a następnie szeroko skonsultowana.

Strategia szczepień przeciw koronawirusowi została opracowana przez rząd. Niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że na początku zaszczepione zostaną dwie grupy. Łącznie jest to około 3 miliona Polaków. Poinformował również, że – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – pierwsze szczepionki mogą być dostępne później niż w grudniu. Według Niedzielskiego akcja szczepień może zacząć na przełomie stycznia i lutego.

Covid-19 w Polsce – najnowsze informacje

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia mówi, że po chwilowym i gwałtownym mocnym spadku nowych zachorowań na Covid-19, liczby ponownie mocno wzrastają. W ciągu ostatniej doby wykryto 13 855 przypadków zakażenia koronawirusem.
Warto przypomnieć, że Polsce odnotowane zostało już ponad milion zakażeń od samego początku epidemii w kraju. MZ dodało, że „z powodu COVID-19 zmarło 89 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 520 osób”.