Ostra reakcja premiera Ukrainy na zapowiedzi Mateusza Morawieckiego o ukraińskim zbożu
fot. Twitter | Denys Shmyhal

Przestało być miło. Premier Ukrainy ostro reaguje na postępowanie Polski, nazywając je „nieprzyjaznym i populistyczny posunięciem”. Szef ukraińskiego rządu argumentuje, iż wpłynie to na „bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę Ukrainy”. Chodzi o zapowiedź Polski, dotyczącą blokady wwozu do naszego kraju ukraińskiego zboża, która zaburzyło ceny na krajowym rynku. Premier Ukrainy naciska, aby sprawą zajęła się Komisja Europejska i „partnerzy Ukrainy”.

„Albo po 15 września wypracowane zostaną odpowiednie mechanizmy i odpowiednie regulacje, które uniemożliwią destabilizację rynku w Polsce i przywóz tych artykułów rolnych, na które dzisiaj jest zakaz wwozu, albo rząd RP – co deklaruję już teraz – zrealizuje to jednostronnie, albo z naszymi przyjaciółmi z innych krajów” – stwierdził premier Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę, że jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu wwozu ukraińskiego zboża, to Polska sama zamknie swoją granicę na te towary. To stanowisko ma prezentować nie tylko Polska. Jak przekazał minister rolnictwa Robert Telus – ministrowie krajów przyfrontowych chcą, aby blokada na ukraińskie zboże obowiązywała przynajmniej do końca tego roku.

Ukrainie nie podobają się działania Polski. Premier Denys Szmyhal wezwał Komisję Europejską i „partnerów Ukrainy” do działania

Stanowcze stanowisko Polski spotkało się z ostrą odpowiedzią z Kijowa. Premier Ukrainy Denys Szmyhal nazwał postępowanie naszego kraju „nieprzyjaznym” i „populistycznym” – podaje „Wirtualna Polska”.

„Rosja zakłóciła inicjatywę zbożową, niszcząc infrastrukturę naszych czarnomorskich portów i po raz kolejny prowokując światowy kryzys żywnościowy. W tym krytycznym czasie Polska zamierza nadal blokować eksport zboża UA do UE. To nieprzyjazne i populistyczne posunięcie, które poważnie wpłynie na globalne bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę Ukrainy” – skomentował w czwartek na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Ponadto Szmyhal wezwał Komisję Europejską i „partnerów Ukrainy” do „niezakłóconego eksportu wszystkich ukraińskich produktów rolnych do Unii Europejskiej”.

Jak dodał ukraiński premier, będzie to „akt solidarności nie tylko z Ukrainą, ale ze światem, który polega na naszym [ukraińskim – przyp. red.] zbożu”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!