REKLAMA

Kaczyński zostanie marszałkiem-seniorem?
fot. Piotr Drabik |
Creative Commons Attribution 2.0

Jaki będzie kształt nowego Sejmu już wiemy, ale wciąż nie wiadomo, kto utworzy nowy rząd. To pozostaje na razie w gestii Andrzeja Dudy, który jako prezydent Polski powierza misję tworzenia rządu wybranemu kandydatowi. Czy będzie to Morawiecki, czy Tusk, przekonamy się zapewne niedługo. W grę wchodzą także inne stanowiska – m.in. marszałka-seniora. Czy możliwe, że w tej kadencji Sejmu będzie to Jarosław Kaczyński?

REKLAMA

Święto Niepodległości 11 listopada będziemy przeżywać jeszcze pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. Tak zdecydował prezydent Andrzej Duda, który zwołał nowy Sejm i Senat dopiero na 13 listopada. Nie wiadomo jeszcze, kto utworzy rząd – czy będzie to gabinet mniejszościowy PiS-u, czy może prezydent powierzy misję tworzenia rządu koalicji opozycyjnej. Z informacji Pałacu Prezydenckiego wiemy jak dotąd, że rozpatrywanych jest dwóch kandydatów na premiera. Chodzi o Donalda Tuska i Mateusza Morawieckiego? Przekonamy się zapewne w najbliższym czasie.

Kto poprowadzi obrady nowego Sejmu? To także pozostaje zagadką. Jest już kilku kandydatów na marszałków i wicemarszałków Sejmu. Przypuszcza się, że marszałkiem może zostać Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi (Polska 2050). Jak donosi „Super Express” – jest już lista osób, które mogłyby objąć stanowisko marszałka-seniora. Według tradycji, zostaje nim poseł, który jest w najbardziej zaawansowanym wieku, spośród parlamentarzystów niżej izby. Na liście znalazł się m.in. Jarosław Kaczyński, a więc prezes PiS ma szansę chwycić za marszałkowską laskę.

REKLAMA

Pełna lista kandydatów na stanowisko marszałka-seniora:

Jarosław Kaczyński – Prawo i Sprawiedliwość

Ryszard Terlecki – Prawo i Sprawiedliwość

REKLAMA

Antoni Macierewicz – Prawo i Sprawiedliwość

Krzysztof Tchórzewski – Prawo i Sprawiedliwość

REKLAMA

Bogusław Wołoszański – Koalicja Obywatelska

Zofia Czernow – Koalicja Obywatelska

Tadeusz Samborski – Trzecia Droga


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA