Sierżant Tomasz Borysiewicz jest jednym z siedmiu żołnierzy oskarżonych w sprawie ostrzału w wiosce Nangar Khel w 2007 roku. Trwa akcja zbierania podpisów poparcia dla jego ułaskawienia.

Sierżant Borysiewicz był oskarżony w pierwszym procesie o zbrodnię wojenną w powojennej Polsce, który dotyczył ostrzelania afgańskiej wioski Nangar Khel.  W 2011 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie oczyścił go i pozostałych sześciu żołnierzy z zarzutów zbrodni wojennej.

W lutym ubiegłego roku Borysewicz usłyszał jednak wyrok 2 lat więzienia w zawieszeniu za niewłaściwie wykonanie rozkazu. Wszystkim żołnierzom przypisano popełnienie przestępstwa przeciwko zasadom dyscypliny wojskowej.

Akcję zbierania podpisów poparcia dla ułaskawienia sierżanta wspierana jest przez środowiska wojskowe z gen. Waldemarem Skrzypczakiem, w inicjatywie bierze też udział Joanna Kluzik- Rostkowska, posłanka PO.

W liście poparcia można przeczytać: „Sierżant Tomasz Borysiewicz „Borys” spędził siedem miesięcy w areszcie. Lata procesu odcisnęły na nim i całej jego rodzinie ogromne piętno. Musiał zmagać się z piętnem mordercy i walczyć o swoje dobre imię. Teraz, jako żołnierz rezerwy, jest szkoleniowcem, pomaga braciom-żołnierzom w ich misji swoją wiedzą i doświadczeniem. Pracuje z dziećmi i młodzieżą”.

Wniosek o ułaskawienie, który z kilka dni trafi do prezydenta Dudy, przygotował mecenas Andrzej Reichelt. Tak wypowiedział się on w sprawie o żołnierzach: – Sprawdzili się, szczególnie sierżant Borysiewicz, podczas wielu ciężkich misji bojowych. Do Afganistanu zostali wysłani bez odpowiedniego sprzętu i przede wszystkim bez osłony kontrwywiadowczej. Mimo to doskonale wypełniali swoje obowiązki. Dlatego wyrok sądu jest krzywdzący zarówno wobec żołnierzy, jak i całego wojska polskiego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę