Przed zawałem – serce ostrzega! Sprawdź w jaki sposób!

REKLAMA

Zawał serca nie następuje nagle. Istnieje szereg objawów, które wcześniej sygnalizują, że z naszym sercem może dziać się coś złego. Wystarczy dobrze obserwować swój organizm, aby nie dopuścić do zawału serca!

Na podstawie książki „Serce. Jak choruje, jak je leczyć, jak wzmacniać” Izy Radeckiej, powstał ciekawy artykuł na stronie kobieta.onet.pl, w którym szczegółowo zostały wyjaśnione wszystkie przyczyny i objawy problemów z sercem. Najważniejsze z nich, to:

REKLAMA

Ból w klatce piersiowej – zazwyczaj pojawia się nagle. Ból ma związek z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Często ból rozprzestrzenia się dalej – w okolice szyi, ucha, żuchwy, lewej ręki, brzucha, pleców.

Kołatanie serca – związane jest z zaburzeniem rytmu serca. Serce bije zbyt szybko, czemu dodatkowo może towarzyszyć ból w klatce piersiowej.

REKLAMA

Bezsenność – długotrwała może prowadzić do nadciśnienia, ponieważ ciśnienie krwi w stanie aktywności jest notorycznie podwyższone.

Zmęczenie – z wiekiem krew przepływa przez naczynia krwionośne z coraz większym trudem. Ciśnienie tętnicze jest zbyt niskie. Wówczas serce zaczyna rzadziej uderzać a ilość tłoczonej krwi do mózgu zmniejsza się. To powoduje niedotlenienie, co w konsekwencji skutkuje zmniejszoną wydolnością organizmu i zadyszką. Mięśnie również nie są odpowiednio dotlenione i nie są w stanie wykonywać swoich zadań w prawidłowy sposób.

REKLAMA

Krwawienie z nosa – zazwyczaj jest efektem wysokiego ciśnienia.

Obrzęk nóg – początkowo zaczyna się od opuchniętych stóp, z czasem rozszerza się na łydki i dłonie. Jest skutkiem wzrostu ciśnienia w żyłach, z powodu zatrzymania wody i sodu w organizmie. Początkowo występuje tylko wieczorem, później już nie ustępuje. Skóra staje się twarda i sina.

Gniecenie w dołku, kaszel – może to być efekt zatkania tętnicy płucnej.

Omdlenia – po kilkunastu sekundach niedostarczenia przez serce odpowiedniej ilości tlenu do mózgu, następuje omdlenie. Przyczyną jest nierównomierne bicie serca – zbyt wolne lub zbyt szybkie.

Duszność – może pojawiać się nawet w stanie spoczynku i bez wyraźnego powodu. Jej powodem jest zaleganie krwi w płucach. Czasem wystarczy zmienić pozycję, aby duszność minęła.
Sina skóra – szczególnie w okolicy ust i paznokci. Może być oznaką stanu zapalnego żył i zbyt intensywnego przepływu krwi.

Kłucie w klatce piersiowej – zazwyczaj jest oznaką zapalenia osierdzia. Ból zazwyczaj pojawia się nagle i często promieniuje do szyi, barków, łopatki i ręki. Kłucie w klatce piersiowej, może też być objawem choroby niedokrwiennej serca.

Ból i zawroty głowy – związane jest z podwyższonym ciśnieniem. Najczęściej głowa boli tuż nad karkiem zaraz po przebudzeniu.

Masz te objawy? Nigdy ich nie lekceważ! Szybko skonsultuj się z lekarzem!

Podziel się: