Litewski parlament zalegalizował w czwartek medyczną marihuanę. Leki z konopi indyjskich będzie można na Litwie legalnie kupować już od maja 2019 roku. Za uchwaleniem prawa legalizującego marihuanę leczniczą opowiedziało się 90 ze 141 litewskich posłów.

– To historyczna decyzja – skomentował wynik sejmowego głosowania inicjator legalizacji medycznej marihuany Mykolas Majauskas, poseł partii konserwatywnej Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. – W ciągu ostatniego roku zmarło wiele osób, które nie doczekały się preparatów z medycznej marihuany – podkreślił.

Poseł Majauskas od czasu zgłoszenia propozycji zezwolenia na sprzedaż leków z konopi indyjskich przez blisko rok przekonywał Sejm, że legalny dostęp do tych preparatów pozwoli na skuteczne leczenie poważnych chorób i zmieni na lepsze życie wielu pacjentów.

Medyczną marihuanę stosuje się w leczeniu między innymi chorób onkologicznych, stwardnienia rozsianego czy przewlekłego zapalenia płuc.

Leki z konopi indyjskich można legalnie kupić w wielu krajach, w tym w Hiszpanii, Holandii, Grecji, Niemczech, Czechach, Słowenii i Finlandii, a także od niedawna, dopiero od roku, w Polsce.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę