Przełom w walce z koronawirusem? Pozytywne wyniki testów leku!

REKLAMA

Od chwili pojawienia się koronawirusa naukowcy nieustannie prowadzą badania leków pozwalających zwalczyć chorobę. W ostatnim czasie testowaniu na myszach poddawany był doustny lek o nazwie EIDD-2801. Wyniki napawają optymizmem.

Jak podaje portal o2.pl, środek zablokował replikację koronawirusa u 19 poddanych badaniom myszy. Eksperyment przeprowadził zespół badaczy z Emory University, Vanderbilt University Medical Center w Nashville i University of North Carolina w Chapel Hill. Działanie leku EIDD-2801 zostało opisane w w magazynie „Science Translational Medicine”.

REKLAMA

Pozytywny wynik badań laboratoryjnych może być przełomem w walce z pandemią. Lek został również użyty podczas eksperymentów z próbkami ludzkich komórek i według naukowców znacznie spowalniał on działanie koronawirusa SARS-CoV-2. Na chwilę obecną nie rozpoczęły się jeszcze testy na ludziach. Jednak, jeśli efekty będą przypominały te, które zaobserwowano u myszy, to EIDD-2801 może stać się pierwszym lekiem, który działa na COVID-19. Będzie to ratunek dla milionów ludzi, bowiem z dnia na dzień rosną statystyki dotyczące osób zakażonych koronawirusem oraz liczba ofiar śmiertelnych.

Udostępnij: