Przenośniki spiralne – sposobem na wzrost efektywności?

Ograniczona przestrzeń to jedno z większych wyzwań każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego. W przypadku tego rodzaju problemu istnieją dwa rozwiązania – zmiana miejsca lub dostosowanie wyposażenia w celu efektywnego wykorzystania każdego skrawka powierzchni. Urządzeniami, które świetnie sprawdzają się w takich sytuacjach, są przenośniki spiralne – dowiedz się, czym one są i jak jeszcze mogą zwiększyć produktywność w przedsiębiorstwie!

Przenośniki spiralne – co warto wiedzieć?

Przenośniki spiralne to urządzenia, które znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, jednak szczególną rolę odgrywają w branży spożywczej. Mogą pełnić funkcję bufora, gdzie tymczasowo trafiają produkty, służą również m.in. do transportu produktów pod górę i w dół. Pod kątem konstrukcyjnym jednymi z kluczowych elementów przenośnika są taśma i spirala – to właśnie taśma poruszająca się po spirali przenosi produkty w określonym kierunku. Przenośnik spiralny https://unidex.pl/przenosniki-spiralne może stanowić zarówno część linii produkcyjnej, być łącznikiem pomiędzy dwiema liniami, jak i zapewniać ich całkowite ominięcie – jest to szczególnie istotne, gdy np. linie pracują z różną szybkością lub, gdy jedna ulega awarii. W przypadku przemysłu spożywczego urządzenie często bierze udział w różnego rodzaju procesach produkcyjnych jak np.:

  • suszenie,
  • odparowywanie,
  • podgrzewanie,
  • schładzanie,
  • zamrażanie.

Przenośnik spiralny na halę produkcyjną to rozwiązanie, które jest doceniane i wykorzystywane w wielu zakładach – i nie jest to bezpodstawne. Kompaktowa budowa sprawia, że wymaga stosunkowo mniejszej powierzchni, niż wiele innych urządzeń, odznacza się przy tym sporą wydajnością, a nawet generuje niemałe oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej. Dodatkowo odznacza się stosunkowo niskim poziomem hałasu podczas pracy, a także gwarantuje utrzymanie higieny produktów. Wszystko to sprawia, że są to urządzenia zapewniające znaczny wzrost w zakresie efektywności.

Przenośniki spiralne na zamówienie – czy to możliwe?

Jak widać, przenośniki spiralne mają wiele zalet, jednak każdy zakład jest inny, w związku z czym zróżnicowane są również ich potrzeby. Naturalnie nasuwa się więc pytanie, jak dobrać przenośnik, który będzie spełniał wymagania danej hali produkcyjnej? Warto wiedzieć, że profesjonalni producenci oferują przenośniki spiralne projektowane na indywidualne zamówienie klienta. Tego rodzaju rozwiązania zapewniają pełne dopasowanie i są tworzone zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy w zakresie elementów konstrukcyjnych i funkcjonalności. Bardzo istotne jest przy tym, by urządzenie wykonane było z materiałów wysokiej klasy, odznaczających się dużą wytrzymałością. Dobrze zaprojektowane przenośniki spiralne na zamówienie zapewniają przede wszystkim większą szybkość i wydajność w zakresie kluczowych procesów produkcyjnych, nawet w przypadku intensywnej eksploatacji i przy jednoczesnym, minimalnym wkładzie czynnika ludzkiego. Wszystko to sprawia, że na tego rodzaju urządzenia warto spojrzeć z szerszej perspektywy i traktować je jako dobrą inwestycję.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę unidex.pl

Podziel się: