Trudno wyobrazić sobie letni obiad bez mizerii. Drobno pokrojone ogórki z dodatkiem cebulki i śmietany to najlepsze uzupełnienie do kotleta mielonego czy schabowego. Tylko jakiej śmietany użyć? Magda Gessler nie ma wątpliwości, która sprawdzi się najlepiej.
Idealna mizeria – czy trzeba dodawać ocet?
Niektórych dziwi fakt, że do tej kultowej surówki dodaje się ocet. A składnik ten wcale nie jest wymysłem, dzięki niemu surówka ma wyrazistszy smak. Poza nim dodaje się również sól, wtedy można nawet zrezygnować ze śmietany, ale nie jest to konieczne.
Wybór śmietany
Część osób lubi mizerię z cebulą, odrobiną cukru oraz ze śmietaną. Jeśli chodzi o ten ostatni składnik, to trudno znaleźć osoby, które używają kremówki do przygotowania tego specjału. Magda Gessler podpowiada, którym rodzaj śmietany sprawdzi się najlepiej w ogórkowej surówce. Idealna jest gęsta i kwaśna – chyba nikt nie chciałby, aby plasterki warzyw pływały w śmietanie, a były nią otoczone. Zdaniem restauratorki jedyny słuszny wybór to śmietana 12% i 18%.
Jakie dodatki pasują do mizerii?
Kluczowy składnik mizerii to ogórki – warto je drobno posiekać, lepiej nie trzeć ich na tarce – danie ma być przecież chrupiące. Do warzyw zazwyczaj dodaje się cebulę. Aby jednak zaostrzyć smak surówki, warto dodać do niej ząbek czosnku. Do mizerii można dodać też trochę musztardy i świeży, posiekany koperek. Jeśli jednak przyrządzamy klasyczny wariant, postawmy tylko na ogórki i śmietanę. Najlepiej przygotować surówkę w ten sposób:
Drobno posiekane ogórki przekładamy do naczynia i dodajemy odrobinę soli, łyżkę octu i mieszamy. Możemy też wzbogacić składniki o niewielką ilość cukru – wszystko zależy od naszych upodobań. Ogórki odkładamy na 30 minut, aby uwolniły wodę. Potem ostrożnie ją odlewamy, dorzucamy do warzyw rozdrobnioną cebulę, czosnek, a także koperek, jeśli ich używamy. Na końcu doprawiamy mizerię pieprzem i łączymy z 2-3 łyżkami kwaśnej śmietany. Surówkę mieszamy i wykładamy na talerz. Podajemy w towarzystwie ziemniaków i kotleta.