W niedzielę miała miejsce erupcja Etny
fot. Twitter |
Earth42morrow

Potężny wulkan znów się obudził! Erupcja spowodowała wyrzucenie na okoliczne pasy startowe ton wulkanicznego pyłu. Władze zamknęły lotnisko w Katanii, a ruch lotniczy na Sycylii został wstrzymany. To bilans przebudzenia Etny. Do wybuchu wulkanu doszło w niedzielę. W poniedziałek, ok. godz. 9:00, operacje lotnicze zostały przywrócone, jednak pasażerowie podróżujący samolotem do lub z Katanii muszą liczyć się z opóźnieniami.

Lokalne władze podjęły w niedzielę decyzję o wstrzymaniu wszystkich lotów i zamknięciu lotniska w sycylijskiej Katanii (CTA) – donosi Radio ZET. W niedzielę doszło do erupcji znajdującego się nieopodal, potężnego wulkanu Etna. Etna już nie raz dała o sobie znać i najwyraźniej znów się przebudziła. Na szczęście erupcja była na tyle słaba, że zakłócenia lotów dotyczyły jedynie Sycylii.

Oficjalny profil portu lotniczego w Katanii informował wczoraj, że wybuch wulkanu spowodował wyrzucenie na pas startowy ton wulkanicznego pyłu, który uniemożliwił tymczasowo starty i lądowania na lotnisku. Dodano, że 22 maja o godz. 9:00 ruch lotniczy powinien zostać przywrócony. W poniedziałek pojawiła się informacja, że loty zostaną wznowione zgodnie z planem.

Na Sycylii przebudziła się Etna! Potężny wulkan pokrył okolicę tonami pyłu

„Od godziny 9.00 (22 maja – red.) lotnisko będzie ponownie czynne, a operacje lotnicze zostaną przywrócone, z początkowymi ograniczeniami. Mogą wystąpić spore opóźnienia. Pasażerowie proszeni są o kontakt z liniami lotniczymi w celu uzyskania informacji o statusie lotu” – informuje lotnisko w Katanii na Twitterze.

Niedzielne przebudzenie Etny dotknęły nie tylko podróżnych, ale także okolicznych mieszkańców. Pył spadł na miejscowości, położone w pobliżu wulkanu. W mediach społecznościowych pojawiły się setki nagrań, ukazujących poerupcyjny krajobraz sycylijskich miast, miasteczek i wsi, sąsiadujących z Etną.

Nie pojawiły się żadne informacje o fizycznie poszkodowanych w związku z erupcją. Władze nie zarządziły ewakuacji z terenów w okolicy wulkanu, jednak podkreślają, że erupcję mogą się powtarzać, powodując aktywność sejsmiczną, wyrzucanie chmur pyłu i osuwanie się ziemi.

Etna jest uważana za jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę