Przetrzyj tym meble z rattanu. Odzyskają kolor i będą jak z fabryki!

fotel z rattanu
fot. screen Youtube / Drovers Inside & Out

Meble rattanowe są wyjątkowo gustowne, a przy właściwej konserwacji i pielęgnacji mogą służyć nam na wiele lat. Sprawdź, jak myć je domowymi metodami, by na długo zachowały odporność i nienaganny wygląd.

REKLAMA

Rattan jest surowcem pochodzącym z kilku rodzajów pnących palm, które rosną w Azji. Jest sprężysty, a więc – w trakcie obróbki gorącą parą – można wyplatać z niego różne kształty. Gdy zastygnie, staje się masywny, z tego powodu świetnie nadaje się do produkcji mebli. O łóżka, fotele czy inne rynsztunki z rattanu należy jednak właściwie dbać.

Jak pielęgnować meble z rattanu?

Meble rattanowe świetnie sprawdzą się w domu i ogrodzie. Niezależnie od umiejscowienia trzeba jednak poprawnie je pielęgnować, by dobrze się prezentowały i były trwałe.

REKLAMA

Rattan to materiał, który ma wiele zalet, a jedną z nich jest to, że nie deformuje się i jest odporny na złamania. Aby zawsze tak było, warto umiejętnie o niego dbać. Należy konserwować meble z rattanu np. impregnatem. W ten sposób zabezpieczymy je przed wydatną ekspozycją na słońce, wilgocią i niskimi temperaturami (w przypadku wystroju ogrodowego ma to kluczowe znaczenie). Trzeba też pamiętać o odpowiednim czyszczeniu.

Czyszczenie mebli rattanowych krok po kroku

Aby ochronić tego typu meble przed kurzem systematycznie używaj odkurzacza z końcówką, przy pomocy której zgarniesz go z zakamarków. W pozbyciu się kurzu pomoże także ryżowa szczotka, lecz w przypadku pokaźnych mebli jest to sposób zbyt żmudny. Meble rattanowe przecieraj suchą ściereczką z mikrofibry, jeśli nie ma na nich żadnych plam.

REKLAMA

Jeśli jednak na meblach rattanowych są widoczne plamy, nie musisz natychmiast biec do sklepu po profesjonalny preparat. Oto prosta metoda na usunięcie zabrudzeń.

Zetrzyj plamy z mebli rattanowych za pomocą szmatki z mikrofibry zwilżonej w ciepłej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości mydła. Jeśli jednak ten sposób nie pomoże, dodaj do chłodnej wody utlenioną (około 4 łyżeczki na 1 litr) i kwasek cytrynowy. Taki środek zlikwiduje brud i w dodatku ochroni materiał przed szarzeniem.

REKLAMA

Czytaj też: Nałóż na ściereczkę i przetrzyj zlew. Zapomnisz co to kamień

Podziel się: