Kontrola
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Funkcjonariusze ze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli, że w bagażach czterech podróżnych na lotnisku w Katowicach znaleziono gotówkę o łącznej wartości 800 tys. zł. Jako że nie zgłosili pieniędzy do kontroli, dostali olbrzymi mandat.

Do kontroli funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej doszło na lotnisku Katowice-Pyrzowice. Mundurowi przeprowadzili inspekcję bagaży, które należały do podróżnych lotu z Kutaisi w Gruzji na Śląsk.

Jak się okazało, czterech pasażerów miało w swoich bagażach gotówkę o łącznej wartości siedmiu milionów hrywien, czyli ponad 800 tysięcy złotych. Należały do obywateli Ukrainy, którzy przekraczali przejście zielonym pasem „nic do zgłoszenia”.

Podróżni tłumaczyli się, że pieniądze mają zamiar wydać na zakup nieruchomości. Brak zgłoszenia przewozu pieniędzy powyżej 10 tysięcy euro skutkował nałożeniem na podróżnych mandatu w wysokości 62 tysięcy złotych.

– Obowiązek złożenia deklaracji środków pieniężnych nie jest uznawany za spełniony, jeżeli przekazane informacje są nieprawdziwe lub niekompletne lub jeżeli środki pieniężne nie zostały udostępnione do kontroli – przypomina Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!