Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat szczepienia przeciwko koronawirusowi. Powiedział, że ,,zdecydowałby się na na zaszczepienie każdym z preparatów, które są w tej chwili proponowane nam w Polsce”.

W rozmowie z Polskim Radiem Katowice Andrzej Duda był pytany o kwestię bezpieczeństwa szczepionek, które zostały dopuszczone do obrotu na polskim rynku. Część pacjentów wątpi w skuteczność preparatu firmy AstraZeneca.

Żaden z proponowanych preparatów nie powoduje w istotnym stopniu bardzo negatywnych skutków – powiedział Duda. – Wiele osób odczuwa chwilowe pogorszenie swojej kondycji fizycznej, ból ręki, niektóre osoby mają podwyższoną temperaturę jeden czy dwa dni. Z reguły te skutki nie są bardzo głębokie. Z pewnością znacznie mniejsze niż w większości przypadków zachorowań i z pewnością znacznie bardziej krótkotrwałe. Nie wspomnę o dalekosiężnych skutkach. Szczepienie się opłaca, a powikłania występują w niewielkiej licznie przypadków. Jestem spokojny o to, że niezależnie która szczepionka zostanie mi zaproponowana, to będę mógł ją spokojnie przyjąć – dodał.

Prezydent po chwili powiedział, dlaczego według niego jest tyle kontrowersji nad szczepionkami. – Te kontrowersje wokół szczepionki AstraZeneca odbieram jako być może walki między koncernami farmaceutycznymi, gdzie chodzi o bardzo duże pieniądze. Obawiam się, że to są tego typu rozgrywki niż faktycznie poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi – ocenił.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę