Przytnij piwonie w tym terminie. Pąki będą gigantyczne

piwonie
fot. Pixabay

Piwonie to piękne kwiaty ogrodowe i pewnie w 100% się z tym zgodzisz. Odzwierciedlają róże, ale jest między nimi zasadnicza różnica – peonie nie mają kolców. Mają za to delikatne płatki budujące ślicznie pąki kwiatowe. Jeśli masz na swojej posesji tę roślinę, koniecznie dowiedz się, co zrobić, by zdrowo się rozwijała. Chwyć na nożyczki i działaj. Termin realizacji jednego kluczowego zabiegu zbliża się wielkimi krokami.

REKLAMA

W jakim terminie posadzić piwonie? Nie przeocz tej daty

Peonia preferuje ciche miejsca, do których dociera duża ilość promieni słonecznych. W przepuszczalnym, żyznym podłożu o delikatnie kwaśnym odczynie pH wyrośnie na okaz. Roślinie należałoby zapewnić dookoła sporo wolnego miejsca, ponieważ lubi się rozkrzewiać. Trzeba ją także stale nawadniać. Najlepiej posadzić krzew w ogrodzie między sierpniem a wrześniem.

Gdy wyściółkujesz glebę pod sadzonką, zmniejszysz odparowanie wody. Jako „runa” użyj np. kory ogrodowej. A co zrobić by peonia stała się atrakcją ogrodu, a nawet całej okolicy?
Chcąc wyhodować bujną i przepiękną roślinę powinieneś ją wspomagać nawozami, np. dla roślin kwitnących. Koniecznie sięgnij po takie preparaty, które są zasobne w dwie cenne substancje mineralne, a mianowicie potas i fosfor. To właśnie one mobilizują pąki do wzrostu.

REKLAMA

Cięcie piwonii. Kiedy wykonać?

Zabieg ten przeprowadź przed nadejściem zimy. Ale nie zwlekaj z tym za długo i najlepiej chwyć za nożyce czy sekator we wrześniu. Odetnij uschnięte i chore pędy, a nieuszkodzone utnij do 1/3 długości. Cięcia nie wykonuj podczas wegetacji i nie urywaj też liści.

Czasami nawet skrupulatna pielęgnacja nie przyniesie zadowalających efektów. Wtedy czynników sprawczych trzeba szukać gdzie indziej. Może piwonia ma niedobór światła? Jeśli posadziłeś ją w miejscu, gdzie dociera słońca jak na lekarstwo lub zasłaniają ją inne, wyższe rośliny, nie dziw się, że pąki są małe i rzadkie. Peonia dla prawidłowego rozwoju potrzebuje co najmniej sześciu godzin światła słonecznego dziennie. Jeszcze jeden powszechny błąd dotyczy złego doboru nawozu. Bogaty w azot nie polepszy kondycji piwonii. Zadziała na odwrót. Chociaż liście z niego skorzystają, to pąki kwiatowe już niekoniecznie.