Czy powinna wrócić zasadnicza służba wojskowa. W sondażu zapytano Polaków o pobór
fot. Pixabay

Polacy chcą obowiązkowej służby wojskowej? Wybuch wojny na Ukrainie zmienił wszystko. Polski rząd rzutem na taśmę wydaje dziesiątki miliardów dolarów, zakupując nowoczesny sprzęt wojskowy na całym świecie. Polska armia zbroi się na potęgę, ale nowy sprzęt musi być przez kogoś obsługiwany, a na dodatek, ktoś musi stanowić rezerwę dla zawodowców, którzy będą to robić. Jedną z dostępnych opcji jest obowiązkowa, zasadnicza służba wojskowa. Ale czy Polacy się na to zgodzą? Odpowiedzieli w sondażu.

W sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” Polacy odpowiedzieli, czy zgadzają się na powrót zasadniczej służby wojskowej. Dyskusja na ten temat powraca po ok. 14 latach, od kiedy „zetka” została zawieszona, a prym zaczęło wieść wojsko zawodowe. Powodem jest informacja o tym, że WP powoła w przyszłym roku na ćwiczenia żołnierzy rezerwy. Na razie nie ma mowy o poborze, ale mimo to zapanowała atmosfera niepokoju w tej kwestii.

Sondaż. Większość Polaków przeciwna powrotowi zasadniczej służby wojskowej

Pracownicy Instytutu Badań Pollster zapytali Polaków, czy powinna wrócić zasadnicza służba wojskowa. Jak można się domyślać, Polacy w kamasze się nie garną. Aż 47 proc. badanych odpowiedziało, że „nie”. Sporo osób wyraziło aprobatę, ale jednoznacznie na „tak” było tylko 37 proc. respondentów. Bardzo duże grupa, która mogłaby przesądzić o zaakceptowaniu lub odrzuceniu pomysłu, nie potrafiła odpowiedzieć wprost. Aż 16 proc. badanych wybrało opcję „trudno powiedzieć/nie mam zdania”.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 17-18.12.2022 roku metodą CAWI na próbie 1063 dorosłych Polaków – podaje „SE”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę