Putin i Piotr Wielki
Creative Commons | Pixabay

Podziw Władimira Putina dla Piotra Wielkiego jest dobrze znany, ale teraz wydaje się, że on sam ma pomysły na „wielkość”. Otwarcie porównuje się do rosyjskiego cara, utożsamiając dzisiejszą inwazję Rosji na Ukrainę z ekspansywnymi wojnami Piotra sprzed około trzech wieków.

Widoczne ambicje Putina w zakresie budowania imperium źle wróżą Ukrainie i irytują innych sąsiadów, w tym Estonię, która nazwała jego komentarze „całkowicie nie do przyjęcia”.

Prezydent Rosji w swoich uwagach spotykał się z młodymi naukowcami i przedsiębiorcami. Zanim zaczął mówić o IT i rozwoju technologii, mówił o polityce i władzy: nowej bitwie o geopolityczną dominację, którą widzi. W ten sposób powiedział wybranym słuchaczom, że Piotr Wielki był wzorem do naśladowania.

„Można by pomyśleć, że walczył ze Szwecją, zagarniając ich ziemie” – powiedział Putin, odnosząc się do wojen północnych, które Peter rozpoczął na przełomie XVIII i XIX wieku, tworząc nowe imperium rosyjskie. „Ale nie zagarnął niczego; odzyskał to!” powiedział, argumentując, że Słowianie żyli w okolicy od wieków.

„Wydaje się, że nam też spadło, aby odzyskać i wzmocnić” – zakończył Putin z uśmieszkiem, który nie pozostawiał wątpliwości, że odnosił się do Ukrainy i swoich tam celów. Zasugerował, że rządy Piotra były dowodem na to, że rozszerzenie Rosji ją wzmocniło.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę