REKLAMA

Putin ujawnił swój majątek. Ma Ładę, dwie Wołgi, mieszkanie i garaż
fot. Рамиль Ситдиков
Creative Commons Attribution 4.0

Prezydent Rosji ujawnił swój majątek! Wszyscy byliśmy ciekawi, jak okazałe muszą być bogactwa Władimira Putina, którego niektórzy nazywają nawet współczesnym „carem”. Tymczasem… rozczarowanie! Okazuje się, że Władimir Putin to średnio-zamożnym, zwyczajnym Rosjaninem, który „czegoś tam” w ciągu długiego życia się dorobił. Przynajmniej na papierze…

REKLAMA

Nie ma pałaców i złotych sedesów – nic takiego Władimir Putin nie zadeklarował w swoim oświadczeniu majątkowym. Gdyby tak zrobił, wielu żyjących w biedzie Rosjan z prowincji musiałoby zmierzyć się z silnym dysonansem poznawczym.

Oficjalnie Putin jest posiadaczem 77-metrowego mieszkania w Sankt-Petersburgu oraz garaż, w którym trzyma dwie Wołgi z lat 60., przyczepkę jeszcze z poprzedniego ustroju oraz kilkunastoletnią Ładę. Na kontach bankowych zgromadził łącznie 603 tys. dolarów.  Wychodzi na to, że prezydent Rosji nie jest obrzydliwie bogatym quasi-monarchą, ale średnio-zamożnym obywatelem, który dorwał się do władzy. Jeśli wierzyć jego oświadczeniom…

REKLAMA

A wierzyć im nie można, bo dokumenty mówią co innego. Nie wiadomo dokładnie, jak bogaty jest Władimir Putin, ale nawet gdyby zabrali mu jego Ładę, Wołgi, mieszkanie, garaż i pensję, biedy by nie klepał.

Władimir Putin ujawnił swój majątek. Czy rzeczywiście ma tylko mieszkanie, garaż i trzy samochody?

W wyniku słynnej Afery Panama Papers z 2016 roku na jaw wyszło, że Putin ma ukryte w spółkach 2 miliardy dolarów. A według dziennika Telegraaf to tylko wierzchołek góry pieniędzy, na jakiej siedzi prezydent Rosji.

REKLAMA

O tajnym majątku Putina mówił m.in. Aleksiej Nawalny, więziony przez prezydenta Rosji nacjonalistyczny opozycjonista. Za pomocą swoich źródeł ujawnił, że w „pałacu Putina” nad Morzem Czarnym w Gelendżyku „nawet szczotki do sedesów są ze szczerego złota”. Na stronach Nawalnego można znaleźć nawet zdjęcia luksusów, w które opływa Putin.

Ale Rosjanie nie dowiedzą się o tym. Oświadczenie majątkowe to jedyne, co Putin chce ujawnić i tylko ta wersja będzie kolportowana w rosyjskich mediach. Wszelkie doniesienia o płacach są dementowane – także tym razem.

REKLAMA

Oświadczenie majątkowe Władimira Putina zostało opublikowane przez rosyjską komisję wyborczą ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie. Według prawa, Putin może być prezydentem jeszcze przez dwie, 6-letnie kadencje.

REKLAMA