Racuchy to uwielbiane słodkie placuszki, które w każdym domu przyrządza się nieco inaczej. Pewnie jesteście ciekawi, jak racuchy podawano dawniej. Prześledźcie zatem 130-letni przepis i uraczcie swoich bliskich ponadczasowym daniem.
Ten smak nadal wzbudza zachwyt
Racuchy mają całą rzeszę fanów. Nic dziwnego, ich smak nie ma sobie równych. Wiele osób jada je regularnie na śniadanie, kolację czy deser. Zazwyczaj oprószane są cukrem pudrem, ale można je też podać z konfiturą, miodem czy bitą śmietaną.
Istnieje wiele receptur na racuchy. Lecz najlepiej wspomina się tę potrawę, którą przyrządzały nasze babcie. A czy słyszeliście kiedykolwiek o słynnej książce kucharskiej „Praktyczny kucharz warszawski”? Powstała w 1889 roku, więc receptury mają przeszło 130 lat. Wśród wielu z nich na szczególną uwagę zasługuje przepis na proste racuchy – bez zbędnych dodatków i wyszukanych składników.
Idealne racuchy według przepisu z 1889 roku
Składniki:
20 g masła
25 g świeżych drożdży
250 g mąki pszennej
200 ml mleka
4 żółtka
szczypta soli
olej lub smalec do smażenia
Przygotowanie:
Do sporego naczynia przesiać mąkę, zrobić wgłębienie i wlać tam delikatnie podgrzane mleko. Potem wkruszyć drożdże, lekko zamieszać. Dodać same żółtka, pokrojone masło i odrobinę soli. Wyrabiać składniki do czasu, aż powstanie jednolita masa.
Gotowe ciasto odstawić w ciepłe miejsce pod przykrywką na około 45 minut, aby trochę podrosło.
Na patelni rozgrzać smalec lub olej i przy użyciu łyżki nakładać masę tworząc foremne placuszki. Smażyć je z każdej strony na złocisty kolor. Potem przełożyć racuchy na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym i podawać oprószone cukrem pudrem.