fikus benjamina
fot. screen Youtube / ogród na co dzień

Podlej tym fikusa, a szybko zacznie wypuszczać nowe liście i będzie się wspaniale prezentować. Zaopatrz się tylko w 1 produkt dostępny w większości sklepów spożywczych.

Fikus to popularna roślina doniczkowa, którą wiele osób hoduje w domu. Nie dość, że uroczo wygląda, to także oczyszcza powietrze z toksyn. Na całym świecie wyróżnia się około 2 tysięcy najrozmaitszych gatunków fikusów, ale do uprawy doniczkowej nadaje się jedynie kilka z nich.

Jakie fikusy można uprawiać w domu?

Fikus benjamina – posiada niewielkie, połyskujące liście, które są bujnie rozmieszczone na pędach. Roślina wygląda jak rozkrzewione drzewko.

Fikus wąskolistny (wierzbolistny) – ma elipsowate, wydłużone liście. Wyglądem przypomina drzewko.

Fikus sprężysty – sprowadzono go do Europy z Nepalu. Jest to roślina długowieczna o sporych, półokrągłych liściach. Jej wysokość może dochodzić nawet do 2-3 metrów.

Fikus pnący – wywodzi się z Chin i Japonii. To pnącze, które ma cienkie, sercowate listki.

Fikus lirolistny – rozpoznasz go po sporych, zielonych liściach, które z wyglądu przypominają skrzypce lub lirę. Jest wąski i podobny do kolumny.

Tak pobudzisz fikusa do wzrostu

Roślina może osiągać naprawdę spore rozmiary. Ale do wzrostu potrzebuje także nawozu. Okazuje się, że świetnie wzmocni ją piwo. Sprawi ono, że fikus szybciej wypuści nowe liście i dodatkowo pobudzi go do wzrostu. Pamiętaj, aby podlewać roślinę piwem odgazowanym i niskoprocentowym. Zrezygnuj z piwa smakowego. Na początku napój rozcieńcz z wodą (proporcje 1:1), a potem podlej kwiatka. Taki zabieg stosuj maksymalnie raz w miesiącu.

Jak nawadniać fikusa?

Nie podlewaj sadzonki wodą prosto z kranu. Zanim do tego przystąpisz odstaw płyn na co najmniej 3 dni. Fikusa staraj się nawadniać zawsze o tej samej porze dnia (rano lub wieczorem). Woda nie może być zimna, tylko letnia. Do podlewania możesz też używać wody przefiltrowanej. Latem podlewaj roślinę 2 razy w tygodniu, a zimą wystarczy tylko raz na tydzień.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę