Rewolucyjna operacja w Krakowie. Ukraiński żołnierz odzyskał słuch

Operacja
Pixabay.com

W jednym ze szpitali w Krakowie przeprowadzono bardzo nietypową operację. Dwóch pacjentów otrzymało wszczepione nowoczesne implanty ślimakowe, a jednym z nich był ukraiński żołnierz, który dzięki polskim lekarzom odzyskał słuch.

REKLAMA

Zabiegi przeprowadzono w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. – Rocznie dorosłym pacjentom w Polsce wszczepianych jest blisko 400 podobnych implantów; niestety dotąd w Małopolsce nie mieliśmy wyspecjalizowanej placówki, która spełniałaby określone wymogi, pozwalające przystąpić do programu implantów ślimakowych – przyznał ordynator Oddziału Otolaryngologii Szpitala Rydygiera Piotr Łach.

Jedną z operowanych osób był ukraiński żołnierz, który wcześniej doznał złamania kości skroniowej, a słuch stracił wskutek działań wojennych. Drugą pacjentką była kobieta z postępującycm niedosłuchem, w przypadku której nowy implant dał oczekiwane korzyści.

REKLAMA

– To wielka radość, że Szpital Rydygiera, nie będący przecież placówką uniwersytecką dołączył właśnie do 15 ośrodków, które takie wszczepienia w Polsce wykonują – przekazał po zabiegach ordynator.

Implant ślimakowy jest swego rodzaju elektroniczną protezą słuchu i jest wszczepiany do kości skroniowej. Dochodzi tam do pobudzenia zakończenia nerwu słuchowego, dzięki czemu słuch mogą odzyskać nawet osoby całkowicie głuche.

REKLAMA

Podziel się: