Początek jesieni to dobry moment, aby wybrać się do lasu na grzyby. Po udanej wyprawie można zacząć suszyć przyniesione w koszyku egzemplarze. Ale w jaki sposób? Jeśli myślisz, że nie bez profesjonalnej suszarki się nie obejdzie, mylisz się. Zresztą suszenie grzybów w piekarniku czy na słońcu też nie będzie konieczne. Poznaj innowacyjną metodę suszenia leśnych zbiorów.
Grzyby są kuchni nieocenione
Grzyby mogą być pysznym dodatkiem do wielu dań. Oczywiście nadają się też na przetwory. Stanowią zatem urozmaicenie naszego jadłospisu. Jajecznica czy sosy z grzybami to niezły rarytas. Jednym z najlepszych sposobów utrwalania grzybów jest ich suszenie. Za sprawą tej metody leśne dary nie utracą swych cennych walorów przez długi czas.
Suszenie grzybów krok po kroku
Przeważnie grzyby suszymy przy pomocy ciepła. Latem mnóstwo ludzi wystawia je na słońce – to tania i skuteczna metoda, ale nie sprawdzi się w chłodne i pochmurne dni. Coraz więcej osób decyduje się na zakup specjalnej suszarki do grzybów. To urządzenie kosztuje około kilkadziesiąt złotych i pozwala w szybkim czasie wysuszyć zbiory.
Są też tacy, którzy suszą grzyby w kuchence mikrofalowej. Aczkolwiek z tego sprzętu należy korzystać jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Prawdziwków czy podgrzybków nie powinno się suszyć „na łapu capu” – one potrzebują czasu. Dzięki temu zachowają w sobie wszystko to, co najlepsze, czyli smak i aromat. Z kolei w mikrofali ten proces zachodzi błyskawicznie, w paru cyklach, po których otwiera się drzwiczki kuchenki.
Czy suszenie grzybów w lodówce jest możliwe?
Jak najbardziej. Niektórzy na początku podchodzą sceptycznie do tej metody, ale gdy ją poznają, to szybko zmieniają zdanie. Chłodziarka, jak wiadomo, nie wyzwala ciepła, lecz gdy umieścisz w niej pochłaniacz wilgoci, to wychwyci on z grzybów parę wodną, która się wydziela. W rezultacie proces suszenia leśnych zbiorów przebiegnie znacznie szybciej.
Półki chłodziarki wyściel papierem pergaminowym. Dopiero teraz porozkładaj na nich grzyby – postaraj się ułożyć je tak, by nie dotykały się wzajemnie. Poza tym nie mogą zahaczać o ścianki urządzenia.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować ten pionierski sposób na suszenie grzybów. Lodówka i pochłaniacz wilgoci naprawdę się sprawdzą. Jednak nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia – więcej o tym piszemy tutaj. Natomiast w tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo przechowywać suszone grzyby.
Czytaj też: Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust? Te domowe sposoby warto znać