REKLAMA
ShareInfo.plPoradyRobaki kurzowe mogą czaić się w Twoim domu. Zwalczysz je 1 sposobem

Robaki kurzowe mogą czaić się w Twoim domu. Zwalczysz je 1 sposobem

robak kurzowy
fot. screen Youtube / kz1.pl – ciekawe filmy

Robaki kurzowe to niewielkie stworzonka, które przyciąga do naszych mieszkań kurz i brud. W związku z tym dbanie o porządek to sprawa nadrzędna. Jeśli je zobaczysz, to najprawdopodobniej twoje wnętrze nie jest zbyt czyste. Jak walczyć z robakami kurzowymi? Regularne sprzątanie oczywiście pomoże, ale to nie wszystko. Musisz mieć na uwadze kilka innych rzeczy.

REKLAMA

Robaki kurzowe, inaczej: zakamarki, psotniki lub gryzki, są insektami zamieszkującymi nasze mieszkania. Mają nikłe rozmiary, więc trudno je dostrzec i nieraz nawet nie zdajemy sobie sprawy, że z nami pomieszkują. Na świecie występuje przeszło 4 tys. odmian tych robaczków, a w Polsce żyje ich około 70. Mogą mieć skrzydła lub nie, a ich kolory też są odmienne.

Robaki kurzowe – skąd się biorą?

To, że wabi je kurz, to tylko część prawdy. W zasadzie te malutkie osobniki poradzą sobie w każdych warunkach, o ile będą miały dostęp do pożywienia, a jedzą głównie pieśń, jaja owadów, pyłek kwiatowy i materię organiczną.

Preferują lekko mokre miejsca, takie jak spiżarnie czy piwnice, ale nie mają za nic hurtowni spożywczych czy garaży – w praktyce, bytują niemal wszędzie! Do budynków mieszkalnych docierają z dworu przez wentylację czy szczeliny w oknach. Najbardziej zagrożone są domy znajdujące się nieopodal terenów podmokłych. Jeśli w Twoim domu panuje wilgoć, robaczki osiedlą się w nim na stałe. Niekiedy sami je sprowadzamy do środka razem z zakupami z przeniesionymi z marketu. Gryzki mogą czaić się np. w kaszy.

REKLAMA

Robaki kurzowe –  jak je zwalczać?

Te osobniki nie są groźne, o ile nie mamy w domu całej plagi. Wówczas mogą podjadać nam żywność lub podgryzać rozmaite rzeczy. Z racji na nikłe rozmiary, nie potrafią nawet kąsać człowieka. Jednak u alergików mogą powodować krosty na ciele i kłopoty z oddychaniem. Jeśli chcesz się ich pozbyć, zmniejsz poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Jeśli to niewiele pomoże, możesz sięgnąć po preparaty owadobójcze lub poradzić się fachowca – dezynsekcja jest skuteczna. Polega na rozproszeniu nietypowej mgiełki insektobójczej we wszystkich pomieszczeniach budynku. Trafia ona do każdego zakątka. Podczas tego procederu lokatorzy muszą opuścić dom na minimum kilka godzin, aby ustrzec się przed zatruciem.

Czytaj też: Spryskaj matowe panele tym kuchennym produktem. Odzyskają blask i kolor

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA