Jeńcy
Twitter | Ukraine War Report

Rodziny dwóch Brytyjczyków skazanych na śmierć za walkę z siłami rosyjskimi na Ukrainie powiedziały, że potrzebują pilnego dostępu do pomocy medycznej i prawnej. Aiden Aslin i Shaun Pinner zostali schwytani w walce z armią ukraińską i osądzeni jako najemnicy przez rosyjski sąd zastępczy.

Zarówno rząd Wielkiej Brytanii, jak i najwyższy prokurator Ukrainy stwierdzili, że wyroki naruszają konwencje genewskie. Minister spraw zagranicznych Liz Truss rozmawiała w piątek ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.

Pani Truss powiedziała, że ​​ona i Dmytro Kuleba omówili „wysiłki mające na celu uwolnienie jeńców wojennych przetrzymywanych przez rosyjskich pełnomocników”, dodając, że „wyrok przeciwko nim jest rażącym naruszeniem Konwencji Genewskiej”.

28-letni Aslin z Newark w Nottinghamshire i 48-letni Pinner z Bedfordshire, którzy mieszkali już na Ukrainie w czasie rosyjskiej inwazji, zostali schwytani w kwietniu podczas obrony oblężonego miasta Mariupol.

Zostali skazani wraz z trzecim mężczyzną, obywatelem Maroka Saaudun Brahim, przez rosyjski sąd zastępczy w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, prorosyjskim separatystycznym regionie we wschodniej Ukrainie. Ojciec pana Brahima powiedział marokańskim mediom Madar21, że jego syn nie był najemnikiem, ale studentem na Ukrainie, kiedy Rosja rozpoczęła inwazję.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę