wyspy
fot. Twitter

Rosja zaatakowała i zajęła w czwartek strategiczny punkt na Morzu Czarnym. Chodzi o  należącą do Ukrainy Wyspę Węży. Zginęło 13 Ukraińców, którzy walczyli do samego końca. Wołodymyr Zełenski nazwał strażników granicznych „bohaterami”. W internecie pojawiło się nagranie z wymiany zdań między rosyjskimi i ukraińskimi siłami.

W czwartek 24 lutego Rosjanie przeprowadzili ataki artyleryjskie, rakietowe i bombowe na infrastrukturę i straż graniczną na terytorium Ukrainy. Kolejnym celem rosyjskiej armii stała się mała, lecz strategicznie położna Wyspa Węży na Morzu Czarnym. Wyspa znajduje się ok. 32 km od wybrzeża Ukrainy i odgrywa ważną rolę w wyznaczaniu granic wód terytorialnych kraju.

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej ostrzelały wyspę pociskami artyleryjskimi. Atak dokonano również z powietrza za pomocą lotnictwa bojowego. Ukraina przez dłuższy czas się broniła, lecz niestety Rosjanom udało się ją zdobyć.

Wołodymyr Zełenski powiadomił, że w wyniku ataku zginęło 13 ukraińskich pograniczników. Walczyli do samego końca, broniąc ukraińskiego terenu. Prezydent Ukrainy poinformował, że bohaterowie zostaną pośmiertnie odznaczeni tytułem honorowym Ukrainy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę