Jak wynika z informacji podanych w poniedziałek przez brytyjski dziennik „The Guardian”, Rosja rozbudowała bunkier na broń nuklearną w obwodzie kaliningradzkim, w położonym 50 km od granicy z Polską Kulikowie. Wskazują na to zdjęcia satelitarne opublikowane przez Federację Amerykańskich Naukowców (FAS).

Według Hansa Kristensena, dyrektora projektu informacji nuklearnej FAS, widoczny na fotografiach bunkier „posiada wszystkie cechy typowych magazynów broni nuklearnej”. Kristensen powiedział, że bunkier ma nowy betonowy dach, a wokół budowli znajduje się „potrójne ogrodzenie”.

– Monitorujemy to miejsce od dłuższego czasu, w przeszłości były pewne ulepszenia, ale nigdy na taką skalę jak obecnie. Po raz pierwszy widzimy, że jeden z bunkrów został wykopany i najwyraźniej wyremontowany – ujawnił Kristensen. – Te zdjęcia nie dowodzą, że obecnie w Kaliningradzie znajduje się broń nuklearna, ale pokazują, że jest to aktywne miejsce – wyjaśnił.

W ocenie Hansa Kristensena, nie jest do końca jasne, czy rosyjskie wojsko dysponuje w tym miejscu głowicami nuklearnymi lub czy obiekt jest modernizowany, aby można było szybko przetransportować głowice do bunkra w Kulikowie.

„The Guardian” pisze, że bunkier jest modernizowany od 2016 roku. W lutym rosyjski dziennik „Wiedomosti” informował, że została przygotowana infrastruktura do rozmieszczenia systemów rakietowych Iskander-M w obwodzie kaliningradzkim. Wcześniej, w grudniu 2017 roku, podobną informację podał „Kommiersant”. Dziennik także wtedy ujawnił, że zestawy rakiet Iskander-M mają wejść do służby na początku 2018 roku.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna