REKLAMA

W Rosji poszukują czterech Polaków.
fot. Russian Presidential Press and Information Office | CC BY 4.0

Rosyjskie organy ścigania polują na czterech Polaków. Nazwiska poszukiwanych w Rosji obywateli Rzeczypospolitej przytoczył rosyjskich portal Mediazona. To m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego Piotr Hofmański.  

REKLAMA

Dziennikarze niezależnego, rosyjskiego portalu Mediazona przeanalizowali treść dokumentów, które wyciekły z tamtejszego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jak się okazuje – w Rosji zajmowano się setkami spraw karnych przeciwko cudzoziemcom, którzy nigdy w Rosji nie byli i lepiej, żeby się tam nie pojawiali.

Na liście poszukiwanych przez Rosje są m.in. żołnierze Międzynarodowego Legionu Ukraińskich Sił Zbrojnych – tj. formacji cudzoziemskich ochotników, którzy przyjechali na Ukrainę, aby walczyć z Rosją – ale nie tylko. Są tez europejscy politycy i urzędnicy. Wśród nich jest 4 Polaków.

REKLAMA

Czterech Polaków poszukiwanych przez Rosję! Na liście tamtejszego MSW są m.in. prezes IPN i wiceminister PiS

Interesom Kremla za skórę zaszli najwidoczniej wiceminister aktywów państwowych w rządach PiS Karol Rabenda, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, prezes IPN Karol Nawrocki oraz prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego Piotr Hofmański.

Putin może osobiście nie lubić tego ostatniego, bowiem Hofmański wydał w marcu 2023 roku nakaz aresztowania Władimira Putina.

REKLAMA

To jednak wierzchołek góry danych, którą przeanalizowali dziennikarze Mediazony. W stronie MSW odkryli karty gończe w związku z poszukiwaniami w sprawach karnych dla 96 752 osób , oraz kolejnych 41 535 uznanych za zaginione.

REKLAMA