Rosyjski pułkownik
Twitter | Julia Davis

Do niecodziennej sytuacji doszło w państwowej telewizji w programie „60 minut” Jewgienija Popowa. Ekspert pokusił się o wyjątkowo szczerą wypowiedź na temat beznadziejnej sytuacji, w jakiej znalazła się rosyjska armia.

Od wielu lat kremlowska propaganda wpaja swoim obywatelom, że rosyjska armia jest niezwykle mocna. W pewnym momencie eksperci w programach telewizyjnych zaczęli nawet straszyć trzecią wojną światową i atakami nuklearnymi.

Agresja Rosji na Ukrainę, która trwa już od ponad 70 dni w zupełności pokazuje, że słowa te nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą. Wiele było przykładów, które pokazywały, że żołnierze mają przestarzały sprzęt, armia jest źle wyszkolona, a dowódcy działają w sporym chaosie.

Jak dotąd mało kto miał na tyle odwagi, aby wyłamać się z przekazów Kremla. Szokiem może być zatem wyznanie usłyszane w programie „60 minut” prowadzonym przez Jewgienija Popowa, które opublikowała Julia Davis na Twitterze.

– Załóżmy, że mobilizacja zostanie ogłoszona. Jak szybko uda nam się stworzyć pierwszy pułk lotniczy? Do Nowego Roku. Nie mamy rezerw, pilotów i samolotów. Dlatego mobilizacja okazałaby się niedużą pomocą. Jeśli jeszcze tej nocy zamówimy nowe okręty, kiedy pierwszy z nich będzie gotowy? Za dwa lata. Jeśli podejmiemy decyzję o stworzeniu nowej dywizji pancernej, kiedy będzie gotowa? Obstawiam, że przynajmniej za 90 dni. I nie będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt, bo takiego nie mamy – powiedział Michaił Chodarenok, pułkownik i starszy ekspert wojskowy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę