fot. Steve Lynes | CC BY 2.0

Mimo zamknięcia naszej strefy powietrznej dla samolotów, zarejestrowanych w Rosji oraz rosyjskich linii lotniczych, samolot tego kraju przeleciał nad Polską! Leciał nieopodal Warszawy, a jego końcową destynacją okazała się Słowacja. Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał, że przelot „uzyskał niezbędne zgody”. Słowackie media poinformowały, co mogła przewozić maszyna.

Jak wynika z danych „FlightRadar24” – samolot Ił-76TD wystartował z moskiewskiego lotniska Domodiedowo. Przed godz. 6:00 maszyna przelatywała w okolicach Krakowa. Trasa przelotu samolotu obejmowała Państwa Bałtyckie. W polską strefę powietrzną wleciał przez tzw. „Przesmyk Suwalski”. Potem maszyna przeleciała nad naszym krajem i wylądowała w Bratysławie – stolicy Słowacji.

Co przewoził rosyjski Ił-76?

Jak podaje „Interia” – Ił 76TD należał do towarowych linii lotniczych Volga-Dnepr Airlines. Portal dowiedział się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, że „wtorkowy lot z terenu Rosji przez Polskę na teren Słowacji był przeprowadzony na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody”.

O sprawie informowały także słowackie media. Przekazały, że samolot transportował paliwo jądrowe, niezbędne do dalszego funkcjonowania elektrowni atomowych Mochovce i Jaslovské Bohunice.

„Cieszę się, że udało nam się to logistycznie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Transportu dokonało doskonałej koordynacji w zakresie wydawania zezwoleń” – powiedział słowacki minister gospodarki Richard Sulík, cytowany przez webnoviny.sk.

Interia podaje, że – pomimo zakazu lotów dla rosyjskich maszyn zarówno w Polsce, jak i na Słowacji – dozwolone są loty z ładunkiem o charakterze humanitarnym oraz dostawy właśnie paliwa jądrowego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę