Rozłóż te gałązki w ogrodzie. Turkuć podjadek ucieknie migiem

turkuć podjadek
fot. Pixabay

Wiosną szata roślinna budzi się do życia. Bardziej aktywne stają się także zwierzęta, w tym gryzonie i insekty. Turkucia podjadka przeważnie dostrzec można w ogrodach w maju. Ponieważ tegoroczna zima była łaskawa, to szkodnik, z uwagi na sprzyjające warunki środowiskowe, już zaczął żerować. Jego ofiarami mogą niestety paść nasze rośliny ogrodowe. Jak wypędzić turkucia podjadka z ogrodu, by nie zechciał więcej wrócić? Sprawdź!

REKLAMA

Turkuć podjadek to poważne zagrożenie dla upraw w ogrodzie

Po czym poznać, że w pobliżu domu zamieszkał turkuć? Przede wszystkim zwróć uwagę na szkody wywołane na działce. Podjadek zostawia małe i koliste nory w glebie. Są bardzo znamienne. Poza tym warzywa, które niedawno zasiałeś oraz kwiaty – marnieją. Z kolei na murawie licznie goszczą suche, szkaradne placki.

Walka z turkuciem podjadkiem. O czym należy pamiętać?

Aby pozbyć się żarłocznego gościa z ogrodu, musisz najpierw przyrządzić domowy środek, który go prędko zwabi na powierzchnię ziemi. Będziesz potrzebował tylko 3 składników: płynu do naczyń (najlepiej sprawdzi się miętowy), oleju roślinnego i wody.

REKLAMA

Zacznij od wlania do tuneli tłuszczu roślinnego, a potem wody połączonej z płynem. Po chwili rozmieść w pobliżu nor gałązki olszy czarnej. Jeśli nie możesz jej zdobyć, sięgnij po macierzankę, koronę cesarską lub szałwię, bo też świetnie sobie radzą.

Czekaj, aż szkodniki wyjdą na powierzchnię. Wtedy będziesz mieć okazję, by je schwycić. Lepiej ich nie zabijaj, tylko wynieś gdzieś daleko od swojej posesji i wypuść na wolność. Pamiętaj o jeszcze jednej niezmiernie ważnej rzeczy.

REKLAMA

Nigdy nie próbuj chwytać podjadka gołą ręką!

Podczas łapania owadów, musisz obowiązkowo wsunąć na dłonie rękawice ogrodowe z grubszego materiału. Szkodnik może cię podrapać i ukąsić swymi odnóżami, a to nic przyjemnego. Turkucie często roznoszą pałeczki tężca. Jeśli by cię zranił, musiałbyś niezwłocznie udać się do szpitala, by przyjąć szczepionkę przeciwtężcową. Choroba jest niebezpieczna i brak jakiejkolwiek reakcji może skończyć się śmiercią.

Czytaj też: Weź 1 przyprawę i zrób oprysk do ogrodu. Nornice zwieją i już nie wrócą

Podziel się: