Rozsyp to pod roślinami w ogrodzie. Latem sobie podziękujesz

rozsypywanie popiołu
fot. screen Youtube / The Ripe Tomato Farms

Zawsze wyrzucasz go do kosza na śmieci? Od dziś dobrze się zastanów, zanim to zrobisz. Popiół drzewny – bo o nim mowa – możesz z sukcesem wykorzystać w swoim ogródku. Rób to jednak mądrze, ponieważ nie na wszystkie rośliny wpłynie korzystnie i nie na każdym podłożu się sprawdzi.

REKLAMA

Z czego składa się popiół drzewny?

Popiół powstaje po spaleniu drewna. To znakomite źródło potasu i wapnia. Ten pierwszy sprzyja kwitnieniu i owocowaniu roślin.

Poza tym w popiele znajduje się magnez, siarka, fosfor, sód, aluminium, cynk, bor, miedź i molibden. Jeśli nie masz gwarancji, że drewno nie miało styczności ze związkami chemicznymi, lepiej go nie używaj. Ma to duże znaczenie, jeśli chcesz zastosować odpad jako odżywkę pod rośliny jadalne, które w przyszłości zjesz. Mnóstwo ludzi ma obawy co do obecności metali ciężkich w popiele. Aczkolwiek na kwaśnej ziemi nie będą w stanie się uaktywnić, nawet jeśli w popiele będą zawarte.

REKLAMA

Popiół drzewny – kiedy stosować go w ogrodzie?

Odpad ten stosowany jako nawóz może ożywić wiele roślin. Jednak dla każda go lubi. Powinieneś użyć go w konkretnym przypadku. Istotna przy jego zastosowaniu jest kwasowość pH ziemi w ogródku.

Popiół drzewny jest niebezpieczny dla roślin, które rozwijają się na podłożu zasadowym. Podsypanie go popiołem mogłoby podnieść szkodliwe dla nich pH. Wówczas przyswajanie składników odżywczych przez rośliny byłoby po prostu niemożliwe. Natomiast nieźle sprawdzi się przy ziemiach kwaśnych. Jeśli w Twoim ogrodzie jest właśnie taka gleba, to popiół lekko zmodyfikuje jej odczyn na bardziej sprzyjający roślinom. Dodając do gleby popiół, używaj wyłącznie drobinek. Pozbądź się wszystkich sporych kawałków, zanim jeszcze zaczniesz posypywać grunt. Popiół rozprowadzaj proporcjonalnie na podłożu.

REKLAMA

Dla jakich roślin ogrodowych popiół drzewny jest przyjazny?

Przeważająca część roślin, które rosną w zbyt kwaśnej glebie, doceni popiół drzewny. Są to przede wszystkim:
-drzewa owocowe: głównie śliwa i czereśnia. Nie stosuj go jednak u gruszy, jabłoni i brzoskwini. One wolą lekko kwaśną lub kwaśną ziemię;
-szczypiorek, cebula, czosnek, por, szalotka: popiół podkręci tempo wzrostu i dodatkowo odpędzi szkodniki, które niekiedy znajdują się w glebie;
-większość warzyw korzeniowych: rzodkiewka, pasternak, marchew i rzepa. Ale nie używaj go do ziemniaków!

Popiół drzewny wspomoże również szparagi, groch i fasolę. Sprawdzi się doskonale nie tylko w przypadku roślin jadalnych – korzystnie wpłynie też na bukszpan wieczniezielony, lawendę oraz jaśminowiec.

REKLAMA



Czytaj także: Ten produkt to idealna maść ogrodnicza. Zabezpieczy Twoje rośliny

Podziel się: