Za chwilę potrawa trafi na talerze, ale zauważyłeś, że ryż jest niedogotowany? Czasami tak bywa, nawet jeśli dobrze kontrolowaliśmy czas. Co zrobić w takiej sytuacji? Mamy cztery znakomite wskazówki. Ryż będzie wyborny!
Gdy w naczyniu nadal jest woda
Gotujące się ziarna ryżu wchłaniają wodę i pęcznieją. Jeżeli dolejesz jej więcej, nawet w końcowej fazie gotowania, pozostanie ona w naczyniu. Ta sytuacja jest najmniej kłopotliwa – wystarczy, że powtórnie postawisz garnek na gaz i poczekasz kilka minut, aby ryż jeszcze się pogotował. Po upływie kilkunastu minut ziarenka wchłoną wodę. Możesz odstawić go jeszcze na moment na bok, aby zadziałała para wodna.
Gdy ziarenka wchłoną całą wodę
Gdy ziarenka ryżu wchłoną całą wodę, ale wciąż nie będą w pełni ugotowane, dolej jej odrobinę więcej. Pamiętaj, aby nie podgrzewać ryżu bez dodatkowej ilości wody, bo przypali się na dnie. Najlepiej wlej do naczynia ok. 1/4-1/2 szklanki wody (zależnie od wielkości porcji ryżu) i pogotuj jeszcze 10 minut. Gdy tę wodę ziarenka również wchłoną, odstaw ryż na 5 minut.
Ryż po wchłonięciu wody jest al dente
Ryż ugotowany al dente nie każdemu smakuje. Chociaż ziarenka są ugotowane, to nadal pozostają twardawe. Jeżeli wyłączyłeś go pewien czas temu, temperatura oraz para wodna nie spowodują, że bardziej zmięknie. Nie musisz go też ponownie gotować – szkoda czasu. Lepiej przełóż ryż do miski, przykryj pokrywką, a potem włóż do kuchenki mikrofalowej. Ustaw najwyższą moc i podgrzewaj 2 minuty. Wyjmij ryż i odczekaj chwilę.
Gdy ryż już prawie doszedł
Takie ziarenka możesz „dogotować” w mikrofalówce lub piekarniku. Możesz też rozsypać równomiernie niezbyt grubą warstwę w naczyniu żaroodpornym (nie dociskając ziarenek) i podpiec je przez 10 minut w temperaturze 180°C. Ten sposób sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy chcesz serwować ryż na sypko.