Jak doczyścić szybę od piekarnika? Wypróbuj te niezawodne triki

szyba piekarnika
fot. screen Youtube / Clean Freak & Germaphobe

Czyszczenie piekarnika to dla was prawdziwa udręka? Zapewne macie także problem z doczyszczeniem szybki. To właśnie na jej powierzchni widać niemal wszystkie zanieczyszczenia. Okazuje się, że nawet najcięższe zabrudzenia można z łatwością usunąć. Jest na to kilka sposobów, ale nam wystarczy tylko jeden.

REKLAMA

Staranne doczyszczenie piekarnika może wielu osobom sprawiać kłopot, dlatego nieraz sprzęt ten jest zwyczajnie ignorowany. To błąd – brzydki wygląd to mniejsze zło, gorzej, że pozostałości jedzenia przypalają się podczas kolejnych użyć, a szkodliwe związki mogą przenikać do przyrządzanej żywności.

A co z szybą?
Mimo że sama komora pieca nie wyjawia tak łatwo, że jest niedoczyszczona, to szyba odzwierciedla wszystko. Jak ją domyć? Zdradzamy kilka trików, które możecie zastosować, zanim sięgniecie po silne detergenty.

Domowe sposoby na umycie szyby piekarnika

Przygotujcie wodę, ocet i sodę. Przyda wam się również śrubokręt, którym odkręcicie śrubki mocujące szybę. O tym patencie słyszało niewielu ludzi, a to błąd. Wyjęcie szyby z drzwiczek sprawi, że jej wyczyszczenie pójdzie o wiele sprawniej. Mieszanka wody i octu w równych proporcjach pomoże usunąć dosyć świeże, niezapieczone resztki pokarmu. Namoczcie w niej czystą ścierkę, a potem przetrzyjcie szybę. Spokojnie – woń octu szybko zniknie. Wystarczy chwila wycierania, a szkło będzie wyglądało jak nowe. W takim przypadku sprawdzi się także płyn do naczyń.

REKLAMA

Woda z octem nie pomogła? Wypróbujcie inne sposoby

Jeśli szyba piekarnika nie daje za wygraną, możecie potraktować ją innym domowym środkiem. Zróbcie go z wody lub octu oraz sody oczyszczonej. Te dwa składniki wymieszajcie ze sobą, a powstałą gęstą masę rozprowadźcie na szybie, delikatnie wcierając. Pozostawcie ją na kilkanaście minut, a następnie zetrzyjcie ją przy użyciu ręcznika papierowego. Wykorzystajcie jeszcze płyn do szyb, aby usunąć smugi.

Rada:
Jeżeli nadal pozostają pewne zabrudzenia, możecie pomóc sobie skrobaczką do szyb. Róbcie to jednak uważnie, aby nie zarysować powierzchni.

Co zrobić, gdy domowe sposoby zawiodły?

Mimo wielu starań szyba piekarnika wciąż pozostaje niedoczyszczona? W ostatecznym razie możecie sięgnąć po dostępne w sklepach detergenty. W takim wypadku warto postępować według zaleceń producenta, przede wszystkim nałożyć rękawiczki gumowe i zapewnić w pomieszczeniu przewiew. Zanim zaczniecie przyrządzać jedzenie w piecu, najpierw dobrze go wywietrzcie.

REKLAMA

Najlepiej myć szybę bieżąco, wraz z całym piekarnikiem. Nowe, lekkie zabrudzenia usunie się o wiele łatwiej niż te zapieczone, sprzed kilku tygodni.

Podziel się: