Sadzę przy truskawkach. Latem mam pełne skrzynki zdrowych owoców

truskawki
fot. Pixabay

Jeśli zamierzasz posadzić truskawki na swojej działce, to koniecznie znajdź im dobrego towarzysza. On w dużym stopniu ochroni sadzonki przed chorobami i zarodnikami pleśni. A truskawek wyrośnie znacznie więcej, więc w tym roku zapełnisz nimi wszystkie skrzynki aż po brzegi. Owoce nie będą się psuć na krzaczkach, ponieważ szkodniki będą trzymać się z daleka. Dobrze mieć takiego sąsiada.

REKLAMA

W pobliżu truskawek posadź czosnek. To naturalna ochrona dla twoich upraw

Szukasz idealnego miejsca do posadzenia sadzonek truskawek? Najpierw zorientuj się jakie gatunki roślin rosną w niedalekiej odległości. Musisz też pamiętać, aby nigdy nie sadzić tuż obok nich poziomki, jeżyny i maliny, gdyż często padają ofiarą szkodników, a choroby, które wywołują, mogą łatwo przenieść się na truskawki.

Nie sadź ich także obok ogórków i warzyw kapustnych (np. brukselki, kalafiora). Za to w towarzystwie czosnku będą czuły się jak w raju. To warzywo działa na nie dobroczynnie. Chroni owoce przed chorobami, m.in. grzybowymi, a te są na nie niezwykle podatne. W wyniku tej profilaktyki truskawki rosną pełną parą, są odporniejsze i jest ich kilka razy więcej. Ponadto zyskują lepszy smak i zapach, a to niewątpliwa zaleta.

REKLAMA

Posadź czosnek o krok od truskawek, a nie będziesz musiał stosować sklepowych pestycydów bazujących w głównej mierze na chemii. Doczekasz się zdrowych i okazałych plonów bez żadnych oprysków i szkodliwych substancji chemicznych. Wystarczy dobry sąsiad, którym jest czosnek. Wytwarza on lotne substancje (fitocydy), które odpędzają intruzów i zmniejszają rozprzestrzenianie się chorób na krzaczkach.

Aby uzyskać wymarzony efekt, warto posadzić warzywo cebulowe na skrajach i w rządkach pomiędzy sadzonkami truskawek.

REKLAMA

Podziel się: