Jak uprawiać cebulkę dymkę, by zebrać obfite plony? Nie obejdzie się bez odpowiedniego nawozu, który najlepiej rozprowadzić jeszcze zanim roślina trafi do gleby. Nawóz wzbogaci podłoże, z którego warzywo będzie czerpać potrzebne do właściwego rozwoju substancje. Poznaj fenomenalny sposób na sadzenie cebuli dymki – plonów nie będziesz w stanie zliczyć!
Jeśli masz duży zapas popiołu drzewnego, to stanowczo go nie wyrzucaj. To świetny nawóz, który powstaje po spaleniu drewna. Jest bogactwem wielu mikroskładników koniecznych do wzrostu roślin. Zawiera wapń, potas, fosfor i nadaje się znakomicie do odkwaszania ziemi. Dodany do gleby w ogrodzie zdecydowanie polepsza jej jakość, co wiąże się z większymi plonami.
Popiołem drzewnym możesz nawozić:
-trawnik,
-kwiaty rabatowe.
-rośliny ozdobne lubiące zasadową glebę (dereń, jaśminowiec, głóg, bukszpan),
-owoce i warzywa w sadzie.
Jakie podłoże preferuje cebula dymka?
Dymka jest dosyć odporna na niestałe warunki pogodowe i szybko się rozwija. Lubi żyzną i przepuszczalną ziemię. Można ją swobodnie posadzić w miejscu, gdzie poprzednio dojrzewały ogórki lub fasolka szparagowa. Jednak nie warto sadzić cebulki na grządkach, gdzie wcześniej rosły buraki, ziemniaki, seler, czy marchew.
Inną kluczową sprawą jest dobranie odpowiedniego sąsiedztwa dla dymki. Najlepiej nie sadzić jej nieopodal kapusty oraz rzodkiewki. Ale dobrym pomysłem jest zasadzenie jej obok pomidorów, ogórków, pietruszki, truskawek, buraków ćwikłowych czy marchwi.
Jak sadzić dymkę?
Ten gatunek cebuli posadź wczesną wiosną – najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Na początku zrób rzędy za pomocą motyczki w odległości ok. 30-40 cm od siebie. Potem w dołeczki wsyp popiół drzewny. Pobudzi on warzywo do rozwoju, a przy okazji odstraszy owady i insekty. Teraz zacznij wciskać cebulki w glebę z popiołem – w odległości 5-8 cm od siebie. Później przysyp je warstewką ziemi, ale tak, by koniuszki wystawały ponad poziom podłoża. Cebulkę możesz też uprawiać w doniczce. Wtedy przez cały czas będziesz mieć pod ręką świeży szczypiorek.
Dymka preferuje stanowiska słoneczne. W czasie jej rozwoju usuwaj chwasty i systematycznie spulchniaj ziemię między rzędami. Nie zapomnij też o podlewaniu, zwłaszcza gdy temperatura powietrza mocno wzrośnie, a opadów będzie jak na lekarstwo.
Czytaj też: Zwykle wyrzucasz je do kosza. Zrób z nich niezawodny nawóz do ogórka