Zwykle wyrzucasz je do kosza. Zrób z nich niezawodny nawóz do ogórka

ogórki na gruncie
fot. Unsplash

Okazuje się, że to doskonałym nawozem dla ogórków są łupiny cebuli, które na ogół trafiają do kosza. Sprawdź, jak przyrządzić z nich odżywkę do roślin w Twoim przydomowym ogrodzie.

REKLAMA

Dzięki odpowiedniej odżywce ogórki będą dorodne i o wiele smaczniejsze

Ogórki to bardzo lubiane przez Polaków warzywo. Są dość proste w uprawie i znakomicie czują się w naszym klimacie. Jeśli już je uprawiałeś albo masz zamiar to zrobić, to powinieneś wiedzieć, czym je zasilić oraz jak je zabezpieczyć przed chorobami, aby były pyszne i zdrowe.

Nawóz z łupin cebuli wzmocni ogórki

Odżywczy i równocześnie niemal darmowy nawóz dla ogórków stworzysz z łupin cebuli. Większość osób je zwyczajnie wyrzuca, sądząc, że są bezwartościowe i że nie ma żadnego sposobu, aby je ponownie wykorzystać. A prawda jest taka, że ogórki podziękują Ci za kompost, który bazuje na łupinach.

REKLAMA

Niewykluczone, że akurat teraz zastanawiasz się, co niby takiego cennego zawierają łupiny cebuli, że warto ich użyć do nawożenia ogórków. Może Cię to mocno zdziwić, ale znajduje się w nich wiele substancji mineralnych, m.in.: potas, bor, wapń, selen, mangan, chrom, miedź i magnez. Sporo tego, prawda? Ale na tym nie koniec – taki preparat z łupin cebuli zabezpiecza warzywa przed ćmami bukszpanowymi, mszycami, a także wieloma innymi bakteriami.

Nawóz z łupin cebuli pozytywnie wpłynie na domowe rośliny. Tak go przygotujesz

Łupiny cebuli (ok. 500 g) przełóż do garnka i zalej 2 litrami wody. Gotuj przez 10 minut, a w międzyczasie dodawaj wody, tak aby ostatecznie uzyskać ok. 5 l płynu. Gdy mieszanka się przegotuje odstaw ją do wystudzenia. Później ją przecedź przez sito i przelej zawartość do konewki lub pojemnika ze zraszaczem. Nawóz jest gotowy! Możesz regularnie fundować go swoim ogórkom (najlepiej rano).

REKLAMA

Do czego może się jeszcze przydać nawóz z cebuli?

Możesz podawać go również roślinom doniczkowym. Wywar z cebuli zabezpieczy je przed grzybicami. Poprawi też kondycję pomidorów – jest bowiem idealnym opryskiem. Ochroni je przed atakiem przędziorków i grzybów.

Zobacz też: Zakop to w doniczce zamiokulkasa. Zadziała jak doping dla rośliny

Podziel się: