Czosnek zimowy to roślina o niezwykłych właściwościach smakowych i zdrowotnych. Zdradzamy prosty sposób na wyhodowanie pokaźnych i dorodnych główek. Zrób jedną rzecz przed sadzeniem, a doczekasz się bogatych plonów.
Czosnek sadzi się nie tylko wiosną, ale także jesienią. Jego uprawa jest dość prosta, ale roślina ma pewne wymagania, więc musisz właściwie o nią zadbać, jeśli chcesz wyciągnąć z gruntu wielkie główki. Przed włożeniem czosnku do gleby wykonaj 1 szybki zabieg, a zbiory będą tak udane, jak nigdy.
Kiedy sadzić czosnek ozimy? Zadbaj o dobre stanowisko
Najbardziej znanymi gatunkami czosnku ozimego są: Pola, Harnaś, Megan, Arkus, Orlik, Janowicki i Orkan. Każdej z tych odmian nie zaszkodzą niskie temperatury. Ponadto niestraszne im choroby i infekcje. Mimo to trzeba poświęcić sadzonkom trochę uwagi.
Czosnek zimowy sadzi się najdalej pod koniec października, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Warto usytuować warzywo w nasłonecznionym miejscu. Dobrze, aby rozwijało się na ziemi próchniczej, wilgotnej i przepuszczalnej. Lepiej nie sadzić go w obszarach, gdzie niedawno rosły kartofle bądź warzywa cebulowe.
Przed umieszczeniem czosnku w glebie wykonaj 1 czynność, a plon Cię zaskoczy
Zanim czosnek wyląduje w ziemi, musisz ją odpowiednio przygotować. Usuń wszelkie chwasty, a potem ją spulchnij. Tuż przed włożeniem czosnku do gruntu, możesz wrzucić do dołeczka popiół drzewny. Ten odpad odżywi sadzonkę i zaopatrzy glebę w substancje pokarmowe, m.in. siarkę, potas, fosfor czy wapń. Popiół zawiera adekwatną porcję minerałów, więc możesz zrezygnować z innych preparatów pod rośliny.
Czytaj też: Seler urośnie w rozmiarze XXL. Zastosuj 1 prosty trik ogrodniczy