REKLAMA

pieniążek
fot. screen Youtube / Sheffield Made Plants

Pieniążek (Pilea peperomioides) to roślina doniczkowa, która ma nam przynieść szczęście. Cieszy się dużą popularnością i nadal chętnie stawiamy ją w naszym mieszkaniu, bo jest piękna i mało wymagająca. Polecana jest zwłaszcza hobbystom, którzy nie mają ręki do kwiatów doniczkowych. Jak pielęgnować pieniążka, by wyglądał niesamowicie? Sprawdź!

REKLAMA

Roślina nie jest szczególnie wymagająca, ale najważniejsze, by usytuować ją na dobrym stanowisku. Powinno być jasne najlepiej z rozproszonym światłem, ale należy unikać bezpośrednio słońca, bo jej liście mogą ulec poparzeniu. Pieniążka warto umieścić w pobliżu okna od strony zachodniej lub wschodniej. Jeszcze lepiej, gdy postawimy go za firanką, która z grubsza zasłoni kwiat. Warto zadbać też o to, by roślina równomiernie się rozwijała, w związku z tym należy obracać ją od czasu do czasu. Wówczas listki będą się układać się jak trzeba. Ten trik zdradziła mi sąsiadka – u niej zadziałał.

Pielęgnacja pieniążka

Poza właściwym stanowiskiem dla rośliny kluczowe jest także umiejętne podlewanie. Kwiatek lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie. W tym ostatnim przypadku może zgnić albo dopadnie go choroba grzybowa. W miesiącach zimowych pieniążka nawadniaj najwyżej raz na 7 dni, nie częściej.

REKLAMA

Optymalna temperatura, w jakiej pilea peperomioides rozwija się należycie wynosi 20-24°C. Jeśli w pokoju będzie zbyt chłodno, to może zachorować. Dodatkowym atutem jest to, że gatunek ten rośnie prawie w każdej glebie.

Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe detale, pieniążek pięknie się rozrośnie, z czego będziesz bardzo zadowolony. Wtedy kwiat wypuści odrosty, a ty będziesz mógł je uciąć i ukorzenić. To sposób na pozyskanie kolejnych roślinek.

REKLAMA

REKLAMA