fot. Twitter

W piątek, w Kijowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem rosyjskiego pilota, wziętego do niewoli. Przyznał, że wykonał zbrodniczy rozkaz bombardowania osiedli mieszkalnych. Poprosił Ukraińców o wybaczenie. „Tę wojnę już przegraliśmy” – powiedział. W czasie rosyjskich operacji nad Ukrainą miał zrzucić na cywili tony bomb.

„Podczas wykonywania bojowego zadania zrozumiałem, że celem nie są wojskowe obiekty przeciwnika, tylko domy mieszkalne i cywile, ale zbrodniczy rozkaz wypełniłem” – powiedział w piątek na konferencji prasowej w Kijowie rosyjski pilot, podpułkownik Maksim Krisztop, wzięty do niewoli przez Ukraińców. „Uważam, że tę wojnę już przegraliśmy” – dodał Krisztop. Nagranie z konferencji udostępnił na Twitterze portal NEXTA.

Oficer rosyjskiego lotnictwa powiedział, że łącznie wykonał trzy loty nad terytorium Ukrainy. Kiedy leciał nad nią po raz trzeci, 6 marca, na pokładzie miał cztery tony bomb lotnicznych.

„Podczas wykonywania bojowego zadania zrozumiałem, że celem nie są wojskowe obiekty przeciwnika, tylko domy mieszkalne i cywile, ale zbrodniczy rozkaz wypełniłem. Po bombardowaniu zostałem strącony przez obronę przeciwlotniczą Ukrainy i wzięty do niewoli przez Gwardię Narodową Ukrainy” – powiedział na konferencji w siedzibie agencji Interfax-Ukraina.

Prosi o wybaczenie i wzywa żołnierzy rosyjskich do złożenia broni

Podpułkownik Maksim Krisztop zaapelował do rosyjskich żołnierzy – swoich kolegów – aby zaprzestali wykonywania rozkazów dowódców, aby nie kontynuowali dalej tej wojny, która – jak powiedział – jest już przegrana. Wzywał także do zaprzestania bombardowań ukraińskich osiedli i mordowania ludności cywilnej.

Uważam, że tę wojnę już przegraliśmy – powiedział. Poprosił ukraiński naród o wybaczenie.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę