Sensacyjne odkrycie w Jordanii! Archeolodzy z Danii znaleźli bochenek chleba sprzed ponad 14 tysięcy lat!

REKLAMA

Duński portal The Local poinformował o znalezieniu na terenie Jordanii pieczywa, którego wiek szacuje się na 14 400 lat. To najstarszy bochenek chleba, jaki do tej pory udało się odnaleźć na świecie.

Co ciekawe, znaleziony chleb powstał 4 tysiące lat przed wynalezieniem rolnictwa. Zdaniem naukowców, bochenek sprzed kilkunastu wieków jest dowodem na to, że ludzkość zajmowała się wypiekami jeszcze przed uprawianiem roli.

– Teraz wiemy, że produkty „chlebopodobne” zostały wyprodukowane na długo przez rozwojem rolnictwa – stwierdziła Amaia Arranz Otaegui, archeolog z Uniwersytetu w Kopenhadze. – Następnym krokiem jest ocena, czy produkcja i konsumpcja chleba wpłynęły na pojawienie się uprawy roślin i udomowienie w ogóle – zapowiedziała w rozmowie z The Local.

REKLAMA

Eksperci przypuszczają, że czasochłonny sposób pieczenia chleba z dzikiej kukurydzy mógł zachęcić ludzi do rozpoczęcia samodzielnej uprawy. – Natufijscy myśliwi i zbieracze są dla nas szczególnie interesujący, ponieważ przeżyli okres przejściowy, kiedy ludzie wybrali bardziej osiadły tryb życia, a ich dieta zaczęła się zmieniać – wyjaśnił archeolog Tobian Richter, który uczestniczył w wyprawie duńskich naukowców.

Kultura natufińska istniała prawdopodobnie między 12 500 a 9 500 lat przed naszą erą. Ślady jej aktywności odkryto w Lewancie – regionie który obejmuje współcześnie Jordanię, Syrię, Liban, Izrael oraz Palestynę.

– Ostrza sierpowe z krzemienia oraz narzędzia z kamienia naziemnego znalezione na stanowiskach Natufian w Lewancie od dawna prowadzą archeologów do podejrzeń, że ludzie zaczęli eksploatować rośliny w inny i być może bardziej skuteczny sposób – ocenił Richter.

REKLAMA

Podziel się: