Elżbieta Witek
Fot. Facebook.com/KancelariaSejmu

Sytuacja polityczna zmienia się z dnia na dzień. Nowy sondaż CBOS wykazał wzrost poparcia Zjednoczonej Prawicy. Na drugim miejscu – jak zwykle – uplasowała się Koalicja Obywatelska. Według badania CBOS, gdyby wybory odbyły się dzisiaj, do Sejmu weszłyby tylko 4 partie! Dwie dość duże siły, znajdujące się dzisiaj w polskim parlamencie znalazłyby się poza Sejmem.

Sondaż wykazał sporą aktywność wyborców. Udział w kolejnych wyborach zadeklarowało 74% badanych. 13% stanowią osoby, które nie chcą głosować. Kolejne 13 jeszcze nie zdecydowało, czy wybierze się do lokalu wyborczego.

Na jakie poparcie mogą liczyć partie polityczne?

Według najnowszego badania CBOS – gdyby wybory odbyły się w lutym pierwsze miejsce niezmiennie przypadło rządzącej Zjednoczone Prawicy, która zdobyłaby 30% głosów. Drugie miejsce przypadłoby Koalicji Obywatelskiej (17%). Podium zamyka Polska 2050 z wynikiem 11%. Co zaskakujące, do Sejmu weszłaby jeszcze tylko… Konfederacja, której poparcie zadeklarowało 7% ankietowanych.

Jak stwierdza CBOS – wyniki lutowego sondażu są podobne do badania, wykonanego przez tą sondażownię w styczniu. Względem ostatniego badania zyskała nieco koalicja rządząca. W porównaniu do stycznia, w lutym na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby o 1 p.p. więcej badanych. Po 1 p.p. poparcia utraciły natomiast Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050 Szymona Hołowni.

Swoje szanse – względem styczniowego badania CBOS – oprócz partii rządzącej, zwiększyła także Konfederacja. Oddanie głosu na tę partię zadeklarowało 7% badanych. Względem poprzedniego badania Konfederacja odnotowała wzrost poparcia o 2 p.p.

Lewica, PSL i Kukiz’15 poza Sejmem

Gdyby wybory odbyły się w lutym, Lewica powtórzyłaby porażkę SLD sprzed kilku lat, kiedy to ugrupowanie spektakularnie nie dostało się do Sejmu. Na Lewicę, która w ostatnich wyborach zdobyła dwucyfrowy wynika poparcia, zagłosowałoby jednie 3% badanych. PSL popiera natomiast tylko 2%. Zestawienie zamyka Kukiz’15, na który głos zadeklarowało 1% uczestników sondażu.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę