Setkom osób podano przeterminowaną szczepionkę! „Nieszkodliwe dla zdrowia”

Zdj. ilustr./Pixabay.com

W czasie dużego zainteresowania szczepieniami – kiedy ludzie wpadają do punktów szczepień drzwiami i oknami – łatwo o pomyłkę. Trudno jednak mówić o przypadkowym błędzie w tym wypadku. W jednym z centrów podawania preparatów przeciwko COVID-19 ponad 200 osób zostało zaszczepionych… przeterminowaną szczepionką.

REKLAMA

Do zdarzenia doszło w Niemczech, w centrum szczepień w Ingolstadt na początku stycznia. Pacjentom podano przeterminowane preparaty firmy Biontech. Władze Górnej Bawarii poinformowały w środę, że poszkodowanych może być nawet 201 pacjentów.

„W środę władze Górnej Bawarii ogłosiły, że w 201 przypadkach przez pomyłkę podano szczepionkę, której termin ważności upłynął dzień wcześniej” – pisze agencja dpa.

REKLAMA

Przeterminowane szczepionki podano pacjentom filii Centrum Szczepień Unsernherrn w Ingolstadt. Pracownicy punktu szczepień przeoczyli datę ważności podczas wyciągania zbiorczego opakowania z lodówki.

Kierownictwo punktu szczepień podkreśla, że preparaty są nieszkodliwe dla zdrowia. Jeśli chodzi o skuteczność szczepionki po okresie ważności – kierownictwo zapewnia, że preparat zapewnia ochronę mimo faktu przeterminowania. Poszkodowanym zaoferowano darmowe badanie krwi celem określenia poziomu przeciwciał. W razie potrzeby zostaną zaszczepieni po raz kolejny.

REKLAMA

To niestety nie jedyny przypadek, kiedy setkom osób zaaplikowano starą szczepionkę. We wtorek ujawniono podobny błąd. W Ebersbergu – według spółki operacyjnej – w dniach od 4 do 6 stycznia przeterminowanym preparatem zaszczepiono około 1800 osób! Termin ważności w tym wypadku minął 31 grudnia. Spółka operacyjna wykluczyła jakiekolwiek problemy zdrowotne, wynikające z podania starej szczepionki.