REKLAMA

fot. The Presidential Office of Ukraine | CC BY 4.0

Ambasador Ukrainy w Polsce został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z wypowiedzią prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego. W trakcie forum Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych przywódca Ukrainy oskarżył m.in. Polskę o działanie na korzyść Federacji Rosyjskiej.

REKLAMA

Utrzymanie embarga na ukraińskie zboże przez Polskę wywołało bardzo drastyczną reakcję Ukrainy. Władze tego kraju kilka dni temu zaskarżyły nasz kraj do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Kolejny cios wyprowadził w stronę Polski prezydent Wołodymyr Zełeński, który oskarżył kraje zamykające swoje rynki na ukraińskie zboże o działanie na rzecz Federacji Rosyjskiej. W związku z tymi słowami polski MSZ wezwał ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza w trybie pilnym.

„Uruchomiliśmy tymczasowy morski korytarz eksportowy z naszych portów. Ciężko pracujemy nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża. I niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora” – powiedział na forum ONZ Wołodymyr Zełeński.

REKLAMA

Ambasador Ukrainy na dywaniku w MSZ. „Tutaj wypowiedzi szkodzące naszym relacjom miały miejsce”

Spotkanie ze Zwaryczem relacjonował dla „Polsat News” wiceminister Paweł Jabłoński. Jak podkreślił – strona polska wyraziła stanowczy sprzeciw wobec słów prezydenta Zełeńskiego.

„To stanowisko zostało przekazane, także z prośbą by przekazać to do centrali, do Kijowa. Uważamy, że relacje pomiędzy naszymi państwami powinny być partnerskie, powinny być dobre. Nie powinno w nich być złej woli, z naszej strony jej nie ma. Jasno komunikujemy, jakie jest nasze stanowisko. Nie zarzucamy innym działań nieuczciwych, w sposób bezpodstawny i nieuprawniony” – stwierdził Jabłoński w rozmowie z „Polsat News”.

REKLAMA

„Tutaj wypowiedzi szkodzące naszym relacjom miały miejsce. Mamy nadzieję, że nie będzie już do nich dochodziło. Uznaliśmy, że jest niezbędne, żeby sobie to w szczerej rozmowie powiedzieć, właśnie w takim pilnym trybie, bo ta sprawa jest istotna dla milionów ludzi w Polsce i na Ukrainie” – dodał przedstawiciel MSZ.

Oświadczenie polskiego MSZ

Na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiło się oświadczenie po spotkaniu przedstawicieli MSZ z ambasadorem Ukrainy.

REKLAMA

„Wiceminister przekazał zdecydowany protest strony polskiej wobec sformułowań wygłoszonych przez Prezydenta W. Zełenskiego na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu wczorajszym, o tym jakoby część państw UE pozorowała solidarność, jednocześnie pośrednio wspierając Rosję. Wiceszef MSZ wskazał, że w stosunku do Polski jest to teza nieprawdziwa, a ponadto szczególnie nieuprawniona wobec naszego kraju, wspomagającego Ukrainę od pierwszych dni wojny. Wiceminister Jabłoński wskazał, że naciski na Polskę na forach wielostronnych, czy kierowanie skarg do międzynarodowych trybunałów nie są właściwymi metodami rozwiązywania sporów między naszymi państwami. Zaznaczył też, że działania te nie będą wobec Polski skuteczne, ponieważ działania podjęte przez polski rząd w obronie interesu polskich rolników są zgodne z prawem krajowym, unijnym i międzynarodowym. Wiceszef MSZ wyraził przy tym zaniepokojenie obserwowanym w ostatnim czasie publicznym przekazem najwyższych przedstawicieli władz Ukrainy, narzucającym jednostronną optykę w odniesieniu do wielowymiarowego problemu eksportu ukraińskich produktów rolnych do państw sąsiadujących” – brzmi komunikat na stronie MSZ.
„.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA