REKLAMA

skrzydłokwiat
fot. screen Youtube / Sheffield Made Plants

Skrzydłokwiat to śliczna i funkcjonalna roślina doniczkowa. Nie dość, że wspaniale dekoruje wnętrze, to na dodatek oczyszcza powietrze. Warto mieć ten okaz w swoim mieszkaniu. Należy jednak odpowiednio go pielęgnować. Jakich błędów nie popełniać i jak przygotować odżywkę do skrzydłokwiatu?

REKLAMA

Musisz wiedzieć, że skrzydłokwiat lubi wilgotne powietrze, więc pamiętaj, aby zraszać mu liście. Zachowaj ostrożność podczas podlewania. Chłodnej i twardej wody lepiej nie stosuj, bo może to sprawić, że się na liściach wyskoczą brunatne przebarwienia. Za to wody przegotowanej odstanej lub filtrowanej możesz używać bez obaw – powinna mieć temperaturę pokojową. Nie przesadzaj z jej ilością i usuwaj jej nadmiar z podstawki, bo inaczej sadzonka zacznie gnić. Ponadto nadwyżka wilgoci sprzyja pojawieniu się w doniczce zarodników pleśni.

Roślinę najlepiej usytuuj na stanowisku jasnym, ale unikaj ostrego słońca. Kwiat lubi glebę próchniczą, żyzną i nie zbitą, o odczynie kwaśnym. Postaraj się cyklicznie dokarmiać skrzydłokwiat składnikami pokarmowymi. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na gotowe preparaty ze sklepu, to sporządź odżywkę w warunkach domowych. Oto przepis.

REKLAMA

Przepis na odżywkę do skrzydłokwiatu

Domowe odżywki są ekologiczne, niedrogie i sprawdzają się tak samo dobrze, jak profesjonalne środki ze sklepu. Nie inaczej jest w przypadku nawozu dla skrzydłokwiatu. Przygotujesz go z zaledwie dwóch składników: drożdży i wody. Nie zajmie ci to dłużej niż kilka sekund. Drożdże (kostka 100 g) wrzuć do 10 litrów ciepłej wody (możesz też zmniejszyć proporcje składników i np. 50 g połączyć z 5 litrami wody) i mieszaj do rozpuszczenia.

Roztwór odstaw na 60 minut, a potem podlej roślinę. Odżywkę stosuj systematycznie (co 14 dni przez pełen okres wegetacyjny), a błyskawicznie dostrzeżesz pozytywne rezultaty. Skrzydłokwiat rozkwitnie jak szalony. Pięknych kwiatów i liści będzie tyle, że nie nadążysz ich liczyć.

REKLAMA

Czytaj też: Zmęczone wrzosy odżyją piorunem. Wlej do doniczki kuchenny odpad


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA