Próchnica to zmora każdego z nas, dotyka ona bowiem zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Może ona doprowadzić nie tylko do ubytków w zębach, ale nawet do ich utraty. Odpowiedzialne za nią są bakterie próchnicowe obecne w płytce nazębnej, a także cukry, którymi te bakterie się żywią oraz kwasy wytwarzane podczas wchłaniania przez te mikroby cukru, Co zatem zrobić, by uniknąć próchnicy?

Sięgnij po twarde owoce i warzywa oraz po olej kokosowy – już jedno jabłko dziennie pomoże zlikwidować płytkę nazębną. Jednak owoce ten może rozpuszczać szkliwo, dlatego po jego zjedzeniu należy napić się mleka lub przepłukać usta wodą. Bezpieczniejsze są surowe warzywa, takie jak marchew, kalarepy czy rzodkiewka. Warto też raz dziennie płukać usta olejem kokosowym, który jest niemal tak skuteczny w profilaktyce próchnicy jak fluor.

Jeśli lubisz kawę, to ucieszy cię wiadomość, że niektóre jej gatunki zapobiegają próchnicy. Kawa kongijska działa antybakteryjnie i pozwala uniknąć odkładania się kamienia nazębnego. Pij profilaktycznie dwie filiżanki kawy dziennie. Możesz sięgnąć również po rosół – wypijając po szklance dwa razy dziennie, dostarczasz organizmowi fosforu, wapnia, magnezu, potasu, które są niezbędne dla zdrowych kości, a więc także i zębów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę