ślimak
fot. Pixabay

Ślimaki nie są mile widziane w ogrodzie. Niezależnie z jakimi osobnikami mamy do czynienia (ze skorupami czy bez), to zarówno te pierwsze, jak i drugie mogą zdegradować wiele upraw. Lubią wilgoć. Gdy jest słonecznie i ciepło, to przeważnie skrywają się w zaroślach, a żerują głównie w nocy lub po opadach deszczu. Z tego powodu ciężko dostrzec je w porę – zanim dobiorą się do warzyw czy roślin ozdobnych. A szkody mogą być gigantyczne. Poznaj sposób na wypędzenie intruzów z działki.

Ślimaki tworzą w liściach roślin dziury o nieforemnych kształtach i czasami dużych rozmiarach. Mniejsze okazy szkodniki potrafią pożreć nawet w jedną noc. W zabezpieczeniu upraw pomoże 1 domowy patent. Niechciani goście opuszczą twój ogród w ciągu kilku minut.

Rewelacyjny patent na ślimaki

Plaga ślimaków pustoszy twój ogródek? Możesz oczywiście sięgnąć po fachowe środki ze sklepów, ale niestety nie jest to dobry pomysł. Po pierwsze, są drogie. Po drugie, wynikną w glebę, a w rezultacie przyswoją je rośliny. Opcjonalnie można wypróbować naturalne metody na zwalczanie żarłocznych osobników. Jedna z nich polega na użyciu roślin, które mogą działać na nie odpychająco.

Taką rośliną jest paproć, a dokładniej: narecznica samcza. To odmiana rosnąca dziko w lasach, zazwyczaj niedaleko strumieni. Stanowi także dekorację parków, ogrodów i cmentarzy. Jest trująca dla ślimaków i dla ludzi. Dlatego traktuj ją delikatnie. Jeśli chcesz ją wykorzystać, to zerwij jej liście i rozmieść je między uprawami, które chcesz ochronić przed szkodnikami. Zwierzęta wyczują obecność niebezpiecznej rośliny i będą omijały ją szerokim łukiem.

Czytaj też: Masz basen? Zrób 1 rzecz, a woda zawsze będzie czysta i ciepła


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę