Ślimaki zjadają Twoje rośliny w ogrodzie? Popularny napój na ratunek

ślimak w ogrodzie
fot. Pixabay

Ślimaki to z pozoru zupełnie nieszkodliwe zwierzęta, ale niestety potrafią błyskawicznie zdewastować cały ogród. To osobniki żarłoczne, które często są aktywne nocą, więc gorzej jest je namierzyć i schwytać. Jak przepędzić ślimaki? Wcale nie musisz ich łapać, dużo lepszym sposobem jest użycie oprysku domowej roboty.

REKLAMA

Dlaczego lepiej nie mieć ślimaków w ogrodzie?

Ślimaki lubią grządki z marchewką, sałatą, burakami czy kapustą. Jednak nie odmówią sobie także kwiatów, takich jak lilie, nasturcje czy dalie. W roślinach wydrążają dziury o nieforemnych strukturach. Są to osobniki bardzo żarłoczne, więc potrafią jednej nocy skonsumować drobne sadzonki w całości. Żerują głównie wieczorami, a za dnia skrywają się w wilgotnych i zaciemnionych miejscach. Z tego powodu niełatwo jest je znaleźć. Najlepszym sposobem na zwalczanie tych szkodników jest przygotowanie naturalnego oprysku. Składa się on tylko z 1 składnika i skutecznie odstrasza ślimaki.

Jak przyrządzić domowy preparat na ślimaki?

To bardzo łatwe. Zaparz tradycyjną, czarną kawę, a potem odstaw ją do wystudzenia. Chłodny napar połącz z wodą (proporcje 1:4) i taką miksturą spryskaj uprawy podatne na atak szkodników. Jednak kawa nie nadaje się do wszystkich roślin – może ona nawet wpłynąć niekorzystnie na odmiany, które nie lubią kwasowej ziemi. Po zaaplikowaniu oprysku powinieneś doglądać swoje rośliny. Jeśli dostrzeżesz, że jakieś gatunki gorzej reagują na kawę, nie stosuj jej kolejny raz.

Czy kawy można użyć na szkodniki w inny sposób?

Oprysk z małej czarnej nie jest jedynym sposobem na zwalczanie ślimaków. Równie dobrze sprawdzą się fusy z parzenia kawy. Rozrzuć je dookoła grządek, które zostały zaatakowane przez szkodniki. Ślimaki gorzej przemieszczają się po sypkiej nawierzchni, bo cząsteczki przystają do ich kleistych ciał. W związku z tym będą okrążać barykadę z daleka. Identyczny efekt przyniesie porozrzucanie dookoła upraw zmielonych skorupek jaj albo piasku. Oba składniki odpędzą szkodniki, a poza tym wzbogacą glebę i rośliny, które się na niej rozwijają.

Czytaj też: Lepszego środka nie znajdziesz. W mig usuwa plamy z długopisu

REKLAMA

Podziel się: